Nujna veterinarska pomoč za pse in mačke in telefonska številka stalne pripravljenosti.
Odnos slovenskih veterinarjev do bolečine pri psih in mačkah
Anketna študija - kako slovenski veterinarji prepoznajo in odpravljajo bolečino pri psih in mačkah.
Namen študije je bil ugotoviti, kako slovenski veterinarji prepoznajo in odpravljajo bolečino pri psih in mačkah in te informacije primerjati s poročili iz drugih držav. V ta namen smo pripravili anonimno spletno anketo. Vprašanja so se nanašala na demografske podatke, samoevalvacijo pridobljenega in trenutnega znanja, odnos do bolečine in vrednotenje dejanskega znanja, oceno kronične in akutne bolečine in bolečine zaradi kirurškega posega ali bolezenskega stanja ter uporabo analgetikov.
Od 680 registriranih članov Veterinarske zbornice Slovenije je anketo v celoti izpolnilo 73 veterinarjev. Največ anketirancev je bilo žensk (71,2%), ki so zaposlene v mali (60,3%) ali mešani (21,9%) veterinarski praksi. Anketiranci, ki so diplomirali kasneje, so bolje ocenili znanje, ki so ga pridobili med dodiplomskim študijem in trenutno znanje o bolečini pri psih in mačkah. Pri mačkah so bili znaki akutne bolečine ocenjeni z višjo oceno kot pri psih. Anketiranke so kronično bolečino pri psih ocenile z višjo oceno kot moški. Psi so pri kirurških posegih ali bolečih zdravstvenih stanjih prejeli višje ocene za bolečino kot mačke. Najpogosteje uporabljena nesteroidna analgetika pri psih in mačkah sta bila meloksikam in karprofen, butorfanol pa je bil najpogosteje uporabljen opioid. Na izbiro nesteroidnih analgetikov so vplivali mnenje o učinkovitosti in protivnetnem učinku zdravila ter izkušnje z uporabo. Na uporabo opioidov so vplivale izkušnje z uporabo in mnenje o učinkovitost zdravila. Slovenski veterinarji, ki so sodelovali v anketni raziskavi, se, tako kot v drugih evropskih državah, zavedajo pomena obvladovanja bolečine. Kljub temu obstajajo negotovosti pri multimodalnem pristopu k obvladovanju bolečine in pri prepoznavanju in odpravljanju bolečine pri mačkah.
Avtorji se zahvaljujejo študentkam Lani Jurman, Anji Kalin, Maticu Mrzdovniku, Lari Ravnik, Evi Regoršek, Lauri Vlaj in Anji Zidar, ki so pomagali pri oblikovanju vprašalnika. Zahvaljujemo se tudi Sari Belak Bučar iz Genere SI, članici skupine Dechra Pharmaceuticals PLC, za pomoč pri oblikovanju vprašalnika in Aniti Kermavnar z Veterinarske zbornice Slovenije, ki je dovolila uporabo Državnega veterinarskega registra in pomagala pri distribuciji ankete.
Raziskavo so finančno podprli Republika Slovenija, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Evropska Unija iz Evropskega socialnega sklada v okviru programa Po kreativni poti do znanja 2017 - 2020 ter Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije v okviru programske skupine P4-0053.
Avtorji: Katerina Tomsič, Kristina Rakinić, Cvetka Sokolov, Alenka Seliškar.
Znanstveni članek je bil objavljen v mednarodno priznani reviji Veterinary anaesthesia and analgesia.
Knjižnica
Bogat izbor domače in tuje strokovne literature s področja veterinarske medicine in drugih ved.
Sprejem vzorcev
Vzorce sprejemamo na večih lokacij po vsej Sloveniji. Oglejte si kje vse.
Lokacija
Gerbičeva 60
SI-1000 Ljubljana
Slovenija
Main navigation
-
Izobraževanje
- Informativni dan
- Zakaj postati veterinar?
- Dodiplomski študij
- Podiplomski študij
- Pripravništvo
- Poletne šole
- Permanentno izobraževanje
- Strokovno izpopolnjevanje
- Mednarodna dejavnost
- Mednarodna dejavnost - Tuji študentje
- Po kreativni poti do znanja
- Tutorstvo
- Obštudijske dejavnosti
- Karierni centri UL
- Alumni
- Študentske organizacije in društva
- Kakovost študija
- Klinike
- Diagnostika
- Dobrobit
- NVI
- Raziskovanje
- O nas
- Hub