Področje Biomedicina združuje znanja biokemije in molekularne biologije, farmacije, klinične biokemije in laboratorijske biomedicine, genetike, javnega zdravja, klinične in temeljne medicine, mikrobiologije, nevroznanosti, toksikologije in veterinarske medicine.

Biomedicina
Predstavitev
Potrebo po kakovostnem in sodobnem doktorskem študijskem programu za pridobitev ustreznih znanj s področja znanstvenih ved, ki se razvijajo na različnih članicah Univerze v Ljubljani, narekuje tudi hiter in obsežen razvoj teh področij ter njihov vpliv na kakovost življenja. Zaradi dosedanjih dobrih izkušenj in prednosti interdisciplinarnega pristopa je doktorski študijski program Biomedicina organiziran na univerzitetni ravni. Ker je biomedicinsko področje zelo razvejano in se po posameznih vedah razvija na prvih dveh stopnjah izobraževanja na različnih članicah Univerze v Ljubljani, ga je bilo smiselno organizacijsko in vsebinsko povezati na tretji stopnji. S tem je omogočena povezava učiteljev in raziskovalcev iz posameznih ved, ki tvorijo biomedicinsko področje in povezava razisko-valcev članic Univerze v Ljubljani z raziskovalnimi inštituti.
Poudarek doktorskega študija je na raziskovalnem delu, na interdisciplinarnosti študija in na sodelovanju mednarodno uveljavljenih domačih in tujih strokovnjakov.
Po priporočilih Evropskega združenja univerz (EUA) je predvidena mednarodna izmenjava študentov in objava najmanj enega znanstvenega članka kot končni rezultat raziskovalnega dela. Poseben poudarek je namenjen ustreznemu odnosu med doktorandom in mentorjem. Študentje si mentorje lahko izbirajo med mednarodno priznanimi in uveljavljenimi strokovnjaki ter v skladu s pravili Univerze v Ljubljani in članice, kjer bo doktorand vpisan.
Podatki o programu
Interdisciplinarni doktorski študijski program Biomedicina traja štiri leta, obsega 240 kreditnih točk in predstavlja po bolonjski shemi program tretje stopnje. Organizirane oblike študija predstavljajo 60 kreditnih točk, preostalih 180 kreditnih točk pa je namenjenih individualnemu raziskovalnemu delu za doktorsko disertacijo.
Študijske obveznosti programa so ovrednotene po Evropskem prenosnem kreditnem sistemu (ECTS – European Credit Transfer System), s čimer je omogočena direktna vključitev delov programa v mednarodno izmenjavo z univerzami iz držav, ki sistem ECTS uporabljajo.
Program se po klasifikacijskem sistemu izobraževanja in usposabljanja KLASIUS-P-16 uvršča v več kategorij 0988, 0888 in 0588, saj obravnava temeljno in aplikativno znanstveno delo na zelo različnih znanstvenih področjih, ki jih klasifikacija ne zajema pod nobeno skupno šifro, zato programa ni mogoče umestiti v eno samo kategorijo KLASIUS-P-16.
Program omogoča pridobitev znanstvenega naslova doktor/doktorica znanosti na naslednjih znanstvenih področjih (KLASIUS-P-16 ):
Področje |
KLASIUS-P-16 |
biokemija in molekularna biologija | 0512 |
farmacija | 0916 |
genetika | 0511 |
javno zdravje | 0912 |
klinična biokemija in laboratorijska biomedicina | 0912 |
medicina - klinična usmeritev | 0912, 0911 |
medicina - temeljna usmeritev | 0912, 0911 |
mikrobiologija | 0511 |
nevroznanost | 0912 |
toksikologija | 0512 |
veterinarska medicina | 0888 |
Pogram organizira in izvaja pet članic Univerze v Ljubljani in trije raziskovalni inštituti, ki v program vključujejo habilitirane učitelje in znanstvene sodelavce. Sodelujejo pri organiziranih oblikah pouka in mentorstvih ter nudijo raziskovalno infrastrukturo kandidatom za izdelavo doktorskega dela.
Več o programu
Predstavitveni zbornik
Urnik
Urniki v študijskem letu 2022/2023 so na povezavi.
Urnik pri temeljnem predmetu Uravnavanje procesov pri zdravih in bolnih živalih 2022/23
3.11.2022 |
Predstavitev študija in uvodne informacije. Prisotni so vsi predavatelji. | |
Modul I |
Uravnavanje temeljnih procesov pri živalih. Predmet se bo predvidoma izvajal v obliki konzultacij/predavanj in seminarjev pri treh izbranih izvajalcih v času od novembra 2022 do januarja 2023. |
|
Modul II |
Motnje homeostaze in bolezenskih procesov. Predmet se bo izvajal v obliki konzultacij/predavanj in seminarjev pri treh izbranih izvajalcih v času od februarja 2023 do aprila 2023. |
|
Modul III |
Varna hrana. Predmet se bo izvajal v obliki konzultacij/predavanj in seminarjev pri treh izbranih izvajalcih v času od aprila 2023 do junija 2023. |
Predmet se bo izvajal v obliki konzultacij/predavanj in seminarjev pri treh izbranih izvajalcih v času od aprila 2023 do junija 2023.
Mentorstvo in potencialni mentorji
Mentorstvo
Kandidat pred vpisom izbere mentorja in najkasneje ob vpisu predloži njegovo pisno soglasje o prevzemu mentorstva ter seznam treh njegovih znanstvenih objav s področja predvidene teme kandidatove doktorske disertacije. Mentor oziroma somentor pri izdelavi doktorske disertacije mora imeti veljaven naziv visokošolskega učitelja (docent, izredni, redni profesor) oz. znanstvenega delavca (znanstveni sodelavec, višji znanstveni sodelavec in znanstveni svetnik) in ima izkazano raziskovalno aktivnost z ustrezno znanstveno bibliografijo s področja teme doktorske disertacije. Poleg osnovnih kriterijev je minimalni pogoj za izkazovanje raziskovalne aktivnosti (so) mentorja, da v zadnjih petih letih doseže 150 Z točk po SICRIS-u in hkrati doseže več kot 0 točk pri kazalcu pomembnih dosežkov A1/2.
Naloga mentorja je usmerjanje študenta pri študiju in zagotavljanje pogojev za delo. Pri raziskavah, vezanih na laboratorijsko delo, mora mentor zagotoviti razpoložljivost raziskovalnih kapacitet oziroma raziskovalne infrastrukture.
Mentor je lahko tudi tuj strokovnjak z nazivom, ki je primerljiv z našimi učiteljskimi oziroma znanstvenimi nazivi.
Seznam potencialnih mentorjev
Interdisciplinarni doktorski študijski program Biomedicina izvajajo številni habilitirani učitelji, znanstveni sodelavci in strokovnjaki z različnih področij biomedicine, ki sodelujejo pri organiziranih oblikah pouka in mentorstvih ter nudijo raziskovalno infrastrukturo kandidatom za izdelavo doktorskega dela.
Ker si mora kandidat mentorja izbrati pred vpisom v program, s katerim skupaj oblikujeta predmetnik in določita raziskovalni program, smo oblikovali sezname potencialnih mentorjev doktorskega študija Biomedicina po posameznih znanstvenih področjih. Seznami potencialnih mentorjev so okvirni in v pomoč študentom pri iskanju mentorjev na doktorskem študiju.
Seznam
Prijava in vpis
Razpis
Razpis za vpis v doktorske študijske programe Univerze v Ljubljani za študijsko leto 2023/2024
Razpis za vpis v doktorske študijske programe Univerze v Ljubljani za študijsko leto 2023/2024 je objavljen na spletnih straneh Univerze v Ljubljani.
Elektronska prijava preko portala eVŠ
Kandidati za vpis v interdisciplinarni doktorski študijski program Biomedicina najkasneje do vključno 28. julija 2023. Izpolnijo in elektronsko oddajo prijavo ter priloge k prijavi na spletnem portalu eVŠ.
NOVO - Drugi prijavni rok za prijavo bo odprt od 1. do 7. septembra 2023
Programski svet interdisciplinarnega doktorskega študijskega programa Biomedicina je na 1. seji, 24. 8. 2023, sprejel sklep, da se razpiše 2. prijavni rok za interdisciplinarni doktorski študijski program Biomedicina za vpis v študijskem letu 2023/2024, in sicer od petka, 1. 9. 2023 do četrtka, 7. 9. 2023.
https://www.uni-lj.si/studij/doktorski/biomedicina/prijava/razpis-b/
Kontakt za podporo kandidatom pri izpolnjevanju prijave za vpis:
Enotni kontaktni center državne uprave (EKC), e-naslov: ekc@gov.si, tel.: 080-2002 (med delavniki od 8.00 do 22.00), tel. za klice iz tujine: 00386 1 478 85 90.
Vpis v 1. letnik
Kandidati, ki bodo sprejeti, bodo s strani UL predvidoma konec meseca avgusta prejeli sklep o izbiri.
Po prejetem sklepu vam pošljemo vabilo in navodila za vpis na znanstveno področje VETERINARSKA MEDICINA, ki ga koordinira Veterinarska fakulteta.
Vpis bo potekal elektronsko od torka, 12. 9. 2023 do torka, 19. 9. 2023 v Referatu za podiplomski študij na Veterinarski fakulteti (Biljana Grubišič, 01/4779 147, biljana.grubisic@vf.uni-lj.si), Gerbičeva ulica 60, Ljubljana.
Vpis v višje letnika
Vse informacije o vpisu v višji letnik boste vpisani študenti prejeli predvidoma konec meseca avgusta.
Vpis v 2., 3. in 4. letnik znanstvenega področja VETERINARSKA MEDICINA, ki ga koordinira Veterinarska fakulteta, bo do petka, 22. 09. 2023 v Referatu za podiplomski študij na Veterinarski fakulteti (Biljana Grubišič, 01/ 4779 147, biljana.grubisic@vf.uni-lj.si), Gerbičeva ulica 60, Ljubljana.
Pogoji za ponavljanje letnika
- Pogoj za ponavljanje 1. letnika je opravljenih najmanj 10 KT iz temeljnega predmeta in 20 KT iz individualno raziskovalnega dela.
- Pogoj za ponavljanje 2. letnika so opravljene vse študijske obveznosti 1. letnika.
- Pogoj za ponavljanje 3. letnika so opravljene vse študijske obveznosti prvega in drugega letnika.
- Pogoja za ponavljanje četrtega letnika NI.
Študenti, ki želite ponavljati letnik, to pisno sporočite v referat za podiplomski študij najkasneje do 05. septembra 2023.
Podaljšanje statusa
Študenti, ki želite podaljšati status študenta iz razloga starševstva oz. iz drugega upravičenega razloga po 126. členu Statuta UL prošnje in ustrezna dokazila za podaljšanje statusa pošljite najkasneje do 05. septembra 2023:
- Po pošti na naslov: UL Veterinarska fakulteta, Referat za podiplomski študij, Gerbičeva 60, Ljubljana, za Komisijo za podiplomski študij Veterinarske fakultete.
- Prošnje z digitalnim podpisom lahko pošljete tudi po e-pošti na el. naslov: biljana.grubisic@vf.uni-lj.si
Podaljšanje statusa iz razloga starševstva (materinstvo/očetovstvo)
Študenti, ki boste/ste v študijskem letu 2022/2023 postali starši in imate v tem študijskem letu status študenta (ste vpisani v letnik), imate pravico do podaljšanja statusa za študijsko leto, ki sledi letu, v katerem ste postali starši. Če želite podaljšati status, nam posredujte prošnjo za podaljšanje statusa študenta v študijskem letu 2023/2024. Prošnji priložite kopijo rojstnega lista otroka (v kopiji lahko izbrišete podatke drugega starša). Prošnjo skupaj s kopijo rojstnega lista otroka pošljite najkasneje do 5. 9. 2023 (tisti, ki boste postali starši do 30. 9. 2023, nam pošljite dokumentacijo do 30. 9. 2023 oz. takoj ko bo to mogoče, o tem pa nas zaradi rokov vpisov predhodno obvestite).
Študentke in študenti, ki boste med študijskim letom 2023/2024 postali starši, lahko prošnjo za podaljšanje statusa študenta pošljete po rojstvu otroka kadarkoli med študijskim letom 2023/2024. Prošnji priložite kopijo rojstnega lista otroka.
Podaljšanja statusa iz upravičenega razloga
Podaljšanje statusa iz upravičenih razlogov, kot so npr.: daljša bolezen, izjemne družinske in socialne okoliščine, status študenta s posebnimi potrebami,… lahko uveljavljate samo 1x v času študija. Prošnjo skupaj z dokazili pošljite najkasneje do 5. 9. 2023.
Vpis v dodatno leto
Študenti zadnjega letnika imate možnost vpisa v dodatno leto. Vpis v dodatno leto NI obvezen.
Študenti, ki se želite vpisati v dodatno leto, to pisno sporočite v Referat za podiplomski študij najkasneje do 22. septembra 2023
Informativni dan
Na Veterinarski fakulteti bo v sredo, 10. maja 2023, ob 15.00 uri potekal informativni dan interdisciplinarnih doktorskih študijskih programov Biomedicina v Podiplomski predavalnici, Gerbičeva 60, Ljubljana.
Pravila in navodila
Študentski informacijski sistem (VIS Biomedicina)
Vprašanja za dodatna pojasnila lahko naslovite na helpdesk@uni-lj.si
Doktorska šola
Cenik UL
Kontakt
Referat za podiplomski študij
Biljana Grubišić
Tel.: 01 4779 147
Email: biljana.grubisic@vf.uni-lj.si
Sprejem vzorcev
Vzorce sprejemamo na večih lokacij po vsej Sloveniji. Oglejte si kje vse.
Lokacija
Gerbičeva 60
SI-1000 Ljubljana
Slovenija
Dežurni veterinar
Nujna veterinarska pomoč za pse in mačke in telefonska številka stalne pripravljenosti.
Knjižnica
Bogat izbor domače in tuje strokovne literature s področja veterinarske medicine in drugih ved.