Temeljni cilj programa je pridobitev medicinsko-veterinarskih znanj potrebnih za samostojno reševanje strokovnih problemov s področij preprečevanja bolezni, veterinarskega javnega zdravstva, varne hrane, varstva okolja in zdravljenja živali.
Dodiplomski študij
Predstavitev programa
Enoviti magistrski študijski program 2. stopnje veterinarstvo traja 6 let (12 semestrov) in obsega skupaj 360 kreditnih točk. V zadnjem letniku študent vpiše predvsem izbirne predmete ter opravi klinično in strokovno prakso.
Diplomant-ka pridobi naslov doktor/doktorica veterinarske medicine (dr. vet. med.).
Skrb za kakovost
Veterinarska fakulteta je pozitivno evalvirana fakulteta veterinarske medicine v evropskem prostoru in omogoča zaposlitev našim diplomantom širom Evrope.
Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani je 29.9.2021 pridobila status EAEVE akreditirane fakultete za naslednjih sedem let.
Preberi več
Cilji in kompetence
V skladu z direktivami EU mora doktor veterinarske medicine ob zaključku študija biti usposobljen za opravljanje vseh veterinarskih dejavnosti.
To pomeni, da mora biti v času študija seznanjen z vsemi teoretičnimi podlagami in praktičnimi postopki, ki mu zagotavljajo to znanje. Doktor veterinarske medicine mora torej biti pripravljen na vse načine dela, od zdravljenja malih in velikih živali do sanitarnega pregleda mesa in živil v obratih živilske industrije. Temeljni cilj programa je pridobitev medicinsko-veterinarskih znanj potrebnih za samostojno reševanje strokovnih problemov s področij:
- preprečevanja pojavljanja, širjenja in izkoreninjenja živalskih kužnih bolezni,
- preprečevanja prenosa kužnih bolezni nevarnih za živali in ljudi,
- veterinarsko javnega zdravstva,
- pridobivanja in predelave varne hrane, predvsem živalskega izvora,
- zdravljenja, zaščite in dobrobiti ekonomskih in ljubiteljskih vrst živali,
- varstva okolja z veterinarskega stališča.
- sposobnost analiziranja, povezovanja in reševanja problemov (problem solving),
- samostojnost pri odločanju v strokovnem delu,
- zavedanje o etični, moralni in materialni odgovornosti,
- sposobnost organiziranja in načrtovanja,
- poznavanje raziskovalnih metod in njihovo uporabnost pri delu,
- sposobnost dela v skupinah,
- komunikativnost in kooperativnost z uporabniki in drugimi strokami,
- sposobnost pisne in ustne komunikacije v materinem in tujem jeziku,
- obvladovanje informacij (informacijske tehnologije, pridobivanje informacij iz različnih virov, npr. iz učbenikovi, člankov, spleta, ipd.).
Usposabljanje veterinarjev v skladu z Direktivo 2005/36/EU o priznavanju poklicnih kvalifikacij ter njeno spremembo 2013/55/EU zagotavlja, da strokovnjak pridobi naslednje kompetence:
- ustrezno poznavanje ved, na katerih temeljijo dejavnosti veterinarja, in prava EU, ki se uporablja za te dejavnosti;
- ustrezno poznavanje strukture, funkcij, vedenja in fizioloških potreb živali v povezavi z rejo živali, krmljenjem, dobrim počutjem, razmnoževanjem in splošno higieno;
- klinične, epidemiološke in analitične kompetence za preprečevanje, diagnosticiranje in zdravljenje bolezni živali, vključno z anestezijo, aseptično kirurgijo in humano usmrtitvijo, tako posamezne kot skupine živali, vključno s posebnim poznavanjem bolezni, prenosljivih na ljudi;
- ustrezne kompetence preventivne medicine, vključno s kompetencami v zvezi s poizvedbami in izdajanjem potrdil;
- ustrezno poznavanje higiene in tehnologije pridobivanja, proizvodnje in trženja hrane za živali ali živil živalskega izvora, namenjenih prehrani ljudi, vključno s kompetencami, potrebnimi za razumevanje in pojasnitev dobre prakse na tem področju;
- kompetence, potrebne za odgovorno in razumno ravnanje z zdravili za uporabo v veterini, ki se uporabljajo za zdravljenje živali in zagotavljanje varnosti prehranske verige in varstva okolja.
Pogoji za vpis in merila za izbiro ob omejitvi vpisa
Razpis za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe (uni-lj.si)
V enoviti magistrski študijski program Veterinarstvo se lahko vpiše kdor je opravil:
V enoviti magistrski študijski program Veterinarstvo se lahko vpiše kdor je opravil splošno maturo.
V primeru omejitve vpisa bodo kandidati izbrani glede na:
- splošni uspeh pri maturi (50 % točk)
- splošni uspeh v 3. in 4. letniku (40 % točk)
- uspeh pri enem od naravoslovnih predmetov pri maturi (fizika, kemija, biologija) (10 % točk)
V enoviti magistrski študijski program Veterinarstvo se lahko vpiše kdor je opravil poklicno maturo v srednješolskem programu veterinarski tehnik in izpit iz maturitetnega predmeta kemija; če je kandidat ta predmet že opravljal pri poklicni maturi, pa izpit iz biologije ali fizike. Izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je že opravil pri poklicni maturi.
V primeru omejitve vpisa bodo kandidati izbrani glede na:
- splošni uspeh v 3. in 4. letniku (40 % točk)
- splošni uspeh pri poklicni maturi (40 % točk)
- uspeh iz predmeta pri maturi (20 % točk)
V enoviti magistrski študijski program Veterinarstvo se lahko vpiše kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.
V primeru omejitve vpisa bodo kandidati izbrani glede na:
- uspeh iz fizike, kemije in biologije pri zaključnem izpitu ali v zadnjem letniku srednje šole, ko se je predmet predaval (40 % točk)
- splošni uspeh v 3. in 4. letniku (40 % točk)
- splošni uspeh pri zaključnem izpitu (20 % točk)
Vsi sprejeti kandidati bodo morali pred vpisom predložiti zdravniško potrdilo specialista medicine dela o zdravstveni sposobnosti opravljanja del in nalog dr. vet. med. (v Želežniškem zdravstvenem domu v Ljubljani)
V 1. letniku je obvezno tudi cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu in steklini.
Merila za priznavanje znanj in spretnosti, pridobljenih pred vpisom v program
Znanja in spretnosti, pridobljena pred vpisom v program, se ne upoštevajo kot pogoj za vpis in merilo za izbiro ob omejitvi vpisa, se pa lahko upoštevajo kot opravljene študijske obveznosti. O priznavanju odloča, v skladu z univerzitetnim Pravilnikom o postopku in merilih za priznavanje neformalno pridobljenega znanja in spretnosti, Komisija za študentske zadeve na osnovi vloge vsakega posameznega kandidata.
Načini ocenjevanja
Načini ocenjevanja so skladni s Statutom UL in navedeni v učnih načrtih.
Pogoji za napredovanje po programu
Študenti morajo imeti za vpis v višji letnik potrjen predhodni letnik s frekvencami iz vseh predmetov in opravljenimi vajami tega letnika.
Obvezno je cepljenje, ki ima podlago v Pravilniku o cepljenju, zaščiti z zdravili in varstvu pred vnosom in razširjenjem nalezljivih bolezni, Uradni list RS, št. 16/99, 58/01, 50/05, 92/06 in 24/17.
Za napredovanje v višji letnik mora študent opraviti obveznosti v naslednjem obsegu KT (za ponavljanje letnika pa najmanj polovico od KT, zahtevanih za vpis v višji letnik):
- Za napredovanje iz 1. v 2. letnik mora študent opraviti obveznosti v obsegu 57 KT, za ponovni vpis v letnik 29 KT.
- Za napredovanje iz 2. v 3. letnik mora študent opraviti vse obveznosti prvega letnika in obveznosti v obsegu 57 KT iz drugega letnika, za ponovni vpis v letnik 29 KT.
- Za napredovanje iz 3. v 4. letnik mora študent opraviti vse obveznosti drugega letnika in obveznosti v obsegu 54 KT iz tretjega letnika, za ponovni vpis v letnik 27 KT.
- Za napredovanje iz 4. v 5. letnik mora študent opraviti vse obveznosti tretjega letnika in obveznosti v obsegu 50 KT iz četrtega letnika, za ponovni vpis v letnik 25 KT.
- Za napredovanje iz 5. v 6. letnik mora študent opraviti vse obveznosti četrtega letnika in obveznosti v obsegu 45 KT iz petega letnika, za ponovni vpis v letnik 23 KT.
Ponovno vpisani študenti in tisti, ki v določenem letu nimajo statusa študenta, morajo za vpis v višji letnik opraviti vse predpisane obveznosti prejšnjega letnika (60 KT).
Za pristop k izpitu tekočega letnika mora imeti študent opravljene vse izpite predhodnega letnika.
Pred zaključnim izpitom za pridobitev naziva doktor veterinarske medicine morajo biti opravljeni vsi obvezni in izbirni predmeti.
Študent, ki nima pogojev za vpis v višji letnik, se lahko enkrat v času študija ponovno vpiše v isti letnik, če ima opravljeno vsaj polovico obveznosti iz tekočega leta.
Dekan ali od njega pooblaščeni prodekan za izobraževalno dejavnost lahko izjemoma dovoli ponovni vpis tudi študentu, ki ne izpolnjuje pogojev za ponovni vpis, če predpisanih obveznosti ni izpolnil iz opravičljivih razlogov kot so:
- daljša odsotnost zaradi bolezni in zdravljenja,
- izjemne družinske in socialne razmere,
- starševstvo,
- posebni status študenta,
za kar mora študent predložiti ustrezna dokazila.
Za svetovanje glede usmerjanja med študijem se študenti lahko obrnejo na Referat za dodiplomski študij, na tutorje letnikov, Komisijo za študentske zadeve, prodekana za izobraževanje in dekana Veterinarske fakultete.
Pogoji za prehajanje med programi
Prehode med programi veterinarskih fakultet, ki jih predložijo posamezni kandidati obravnava Komisija za študentske zadeve, ki na osnovi študijskih obveznosti opredeli pogoje za nadaljevanje študija.
Prehod iz starega v novi, prenovljeni študijski program je možen ob izpolnjevanju zahtev in obveznosti novega programa. Komisija za študentske zadeve v skladu z Merili za prehode med študijskimi programi (Uradni list 45/94 in 78/98), Statutom Univerze v Ljubljani in 39. členom Zakona o visokem šolstvu določi obveznosti, ki jih mora študent izpolniti in letnik v katerega se lahko vpiše.
Pogoji za dokončanje študija
Študent zaključi študij, ko opravi vse obveznosti v obsegu 360 ECTS.
Ovrednotenje predmetov s kreditnimi točkami
Za vse učne enote (predmete), razen za klinično prakso in trimesečno strokovno prakso, so kreditne točke (ECTS ali KT) izračunane na osnovi formule:
ECTS = SOŠ/30
SOŠ=ŠPČ+KU
ECTS - kreditna točka
SOŠ - skupna obremenitev študenta
ŠPČ - študentov pripravljalni čas
KU - kontaktne ure
Kontaktne ure (KU) so ure, ki jih študent opravi na fakulteti v stiku z izvajalci predmeta, oziroma z mentorji kliničnega ali praktičnega pouka na klinični in strokovni praksi.
Študentov pripravljalni čas (ŠPČ) je pridobljen na osnovi ankete, v kateri so študenti ocenili, koliko časa potrebujejo za izpolnitev obveznosti predmeta (samostojen študij, kolokviji, izdelava seminarjev, ipd.). Temu smo dodali kontaktne ure (KU) in dobili skupno obremenitev študenta (SOŠ), ki smo jo delili s 30, kolikor znaša število ur za eno kreditno točko (ECTS).
Predmetnik
Poudarek na osnovnih predmetih kot so anatomija, biokemija, genetika in zgradba celice ter tkiv, vendar pa se študenti učijo tudi rejo, prehrano in pasme živali. Na terenskih vajah se spoznajo z načini reje živali.
Preberi več
Študenti se spoznavajo z delovanjem organizma (fiziologija), mikrobiologijo, parazitologijo in patologijo. Začnejo tudi spoznavati pojme dobrobiti živali in etike ter predpise na tem področju. Razvijati začnejo zavedanje o zagotavljanju verige varne hrane.
Preberi več
Začnejo se predmeti, pri katerih študenti spoznavajo patološke procese v organizmu, vzroke pogina ter delovanje zdravil. Naučijo se tudi pristopa do živali, kliničnega pregleda živali in osnov kirurgije. Spoznavajo tudi osnove higiene živil (varna hrana) ter postopke za razkuževanja in zaščito okolja, v katerem bivajo živali.
Preberi več
Študenti se naučijo reprodukcije domačih živali in porodništva. Začnejo se klinični predmeti, pri katerih se učijo obolenj, zdravljenja in ukrepov pri različnih živalskih vrstah (kopitarji, prežvekovalci, divjad, ribe in čebele). Študenti delajo na klavnici in se učijo veterinarsko sanitarnega pregleda.
Preberi več
Nadaljujejo se klinični predmeti (perutnina, psi, mačke, eksotične živali), doda pa se poznavanje zakonov, ostalih predpisov in postopkov, ki jih mora pri svojem delu upoštevati veterinar. Poleg tega študenti v laboratorijih preizkušajo ustreznost živil živalskega izvora.
Preberi več
Poudarek je na praktičnem usposabljanju (Klinične rotacije) na vseh področjih veterinarskih dejavnosti. Z izborom šestih izbirnih predmetov lahko študent poglobi tisto področje, na katerem se bo zaposlil.
Preberi več
Tutorstvo
Tutorstvo izvajajo tutorji učitelji - predstavniki letnikov, ki jih imenuje Komisija za študentske zadeve in tutorji študenti, ki jih imenuje Študentski svet:
- za uvajalno tutorstvo,
- za tutorja letnika,
- za predmetno tutorstvo,
- za tutorstvo študentom iz tujine.
Tutorski sistem na Veterinarski fakulteti vodita koordinator tutorjev učiteljev in koordinator tutorjev študentov.
Preberi več
Urejanje študentskih zadev
Študijsko dokumentacijo lahko študenti urejajo v času uradnih ur v Referatu za dodiplomski študij.
Vsebinska vprašanja v zvezi s študijem in vse druge študijske ali študentske zadeve lahko študenti urejajo s tutorji učitelji in tutorji študenti, nadalje v okviru študentskega sveta, svetov letnikov, zbora študentov, študentske organizacije, preko predstavnikov študentov v fakultetnih organih, predvsem s Komisijo za študentske zadeve, prav tako tudi s prodekanom za izobraževalno dejavnost ter z dekanom fakultete.
Mednarodna izmenjava študentov in učiteljev
Veterinarska fakulteta omogoča študentom veterinarske medicine in zaposlenim različne oblike izmenjav v okviru mednarodnih programov mobilnosti.
Preberi več
Knjižnica in čitalnica
Na Cesti v Mestni log 47 ima fakulteta dobro opremljeno knjižnico in čitalnico. V knjižnici imajo študenti možnost pregledovanja svetovnih bibliografskih baz podatkov s področja veterinarske medicine in drugih sorodnih strokovnih področij.
Delovni čas
Od ponedeljka do srede | od 7.00 do 18.00 ure |
Četrtek in petek | od 7.00 do 15.00 ure |
od junija do septembra | od 7.00 do 15.00 ure |
Sobota, nedelja in prazniki | zaprto |
Preberi več
Ostale informacije za študente
Cenik prispevkov in storitev
Predstavitveni zbornik
Kontakti
Referat za dodiplomski študij
Naslov |
Gerbičeva 60, SI-1000 Ljubljana | |
Telefon |
01 4779 105 01 4779 104 |
|
Faks |
01 283 22 43 (vložišče) | |
E-naslov |
glavna.pisarna@vf.uni-lj.si |
Glavna navigacija
- Informativni dan
- Zakaj postati veterinar?
- Dodiplomski študij
- Podiplomski študij
- Pripravništvo
- Poletne šole
- Permanentno izobraževanje
- Strokovno izpopolnjevanje
- Mednarodna dejavnost
- Mednarodna dejavnost - Tuji študentje
- Po kreativni poti do znanja
- Tutorstvo
- Obštudijske dejavnosti
- Karierni centri UL
- Alumni
- Študentske organizacije in društva
- Kakovost študija
Dežurni veterinar
Nujna veterinarska pomoč za pse in mačke in telefonska številka stalne pripravljenosti.
Knjižnica
Bogat izbor domače in tuje strokovne literature s področja veterinarske medicine in drugih ved.
Sprejem vzorcev
Vzorce sprejemamo na večih lokacij po vsej Sloveniji. Oglejte si kje vse.
Lokacija
Gerbičeva 60
SI-1000 Ljubljana
Slovenija
Main navigation
-
Izobraževanje
- Informativni dan
- Zakaj postati veterinar?
- Dodiplomski študij
- Podiplomski študij
- Pripravništvo
- Poletne šole
- Permanentno izobraževanje
- Strokovno izpopolnjevanje
- Mednarodna dejavnost
- Mednarodna dejavnost - Tuji študentje
- Po kreativni poti do znanja
- Tutorstvo
- Obštudijske dejavnosti
- Karierni centri UL
- Alumni
- Študentske organizacije in društva
- Kakovost študija
- Klinike
- Diagnostika
- Dobrobit
- NVI
- Raziskovanje
- O nas
- Hub