TP

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt.

Šifra: J4-7608
Naziv: Obvladovanje kontaminacije piščančjih trupov z bakterijami v rodu Campylobacter v klavničnem okolju
Obdobje: 1.3.2016 – 28.2.2019
Letni obseg: 1,63 FTE
Vodja: Matjaž Ocepek
Veda: Biotehniške vede/Veterina
Sodelujoče RO: Perutnina Ptuj, Boitehniška fakulteta UL
Faze projekta:
Bibliografske reference:

Šest klavnih serij iz šestih tipičnih industrijskih jat borjlerjev smo v različnih fazah klanja preiskali na prisotnost, število in genetske lastnosti bakterije Campylobacter jejuni. Rezultati raziskave so pokazali, da do kontaminacije po večini pride v zgodnjih fazah procesa klanja, najverjetneje med skubljenjem trupov, in to s Kampilobaktri, ki izvirajo iz črevesa živali v dotični klavni seriji. Tridnevno hlajenje in zmrzovanje je povzročilo občuten padec števila kampilobaktrov na pišča nčjih trupih. Rezultati genotipizacije izolatov iz klavniškega okolja nakazujejo možnost navzkrižne kontaminacije, ki pa pri preiskavi trupov ni bila dokazana – ti so bili praviloma kontaminirani s kampilobaktri iz lastnega črevesja.

Sestava rojektne skupine