Nujna veterinarska pomoč za pse in mačke in telefonska številka stalne pripravljenosti.
Otvoritev nove stavbe NVI Enote Maribor
župan MOM, g. Aleksander Saša Arsenovič in dekan ULVF, prof. dr. Andrej Kirbiš
NVI Enota Maribor (foto: Marko Pigac)
Maribor in z njim celotna štajerska regija postala bogatejša za nov objekt Nacionalnega veterinarskega inštituta, ki deluje pod okriljem Veterinarske fakultete, Univerze v Ljubljani.
Pred desetimi leti sta Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) in Univerza v Ljubljani, katere članica je Veterinarska fakulteta (VF), podpisala pogodbo o financiranju gradnje novega objekta Nacionalnega veterinarskega inštituta v Mariboru. »Izgradnja objekta je bila nujno potrebna zaradi dotrajanosti obstoječih objektov na dveh regionalnih enotah, in sicer NVI Ptuj in NVI Maribor. Slednjo je bilo potrebno zapreti zaradi neustreznih pogojev«, je pojasnil dekan VF, prof. dr. Andrej Kirbiš.
Dekan Veterinarske fakultete, prof. dr. Andrej Kirbiš (foto: Marko Pribac)
Danes se na 1.400 m2 razprostirata dve novi zgradbi, ki predstavljata dva ločena sklopa, od katerih je eden namenjen laboratorijski diagnostiki živalskega materiala, živil in surovin živalskega izvora, drugi pa je zbiralnica kadavrov, kjer je organizirana Veterinarsko higienska služba (VHS).
Moderno opremljena zbiralnica kadavrov, v kateri je organizirana VHS, je ključnega pomena za preprečevanje širjenja bolezni. S strokovnim in ustreznim upravljanjem s kadavri se tako odstrani vir potencialne okužbe, ki bi se sicer lahko prenesla na živali, ljudi in potencialno vpliva tudi na onesnaženje vode, tal in krme.
Mag. Marjeta Jarc, vodja enote NVI Maribor (foto: Marko Pigac)
Vodja enote NVI v Mariboru, mag. Marjeta Jarc je pojasnila, da zbiralnica kadavrov v Mariboru dnevno prevzame tudi do 22 ton živalskih trupov, kjer jih strokovno usposobljen patolog pregleda, preveri morebitna bolezenska stanja živali in poskrbi za njihovo neškodljivo uničenje z namenom preprečevanja širjenja okužbe poginule živali, posledično pa to pomeni tudi skrb za zdravje ljudi. Laboratorijska dejavnost se bo v novih prostorih predvsem strokovno okrepila in razširila na uporabo najsodobnejših metod in opreme, kar zagotavlja učinkovito obveščanje potrošnikov po eni strani, na drugi pa lahko pospeši preiskavo in bistveno doprinese k učinkovitim odločitvam v živilskih proizvodnjah.
Celoten objekt je zgrajen v skladu z visokimi biovarnostnimi standardi z namenom preprečevanja širjenja nalezljivih bolezni med živalmi in ljudmi. Skupna vrednost investicije znaša 2.200.000€.
Župan Mestne občine Maribor, g. Aleksander Saša Arsenovič (foto: Marko Pribac)
Z odprtjem objekta in pričetkom delovanja veterinarskih strokovnjakov v tej novi stavbi, je štajerska regija postala bogatejša za regionalni raziskovalni inštitut, ki bo imel pomembno vlogo pri nadzoru širjenja živalskih bolezni ter zagotavljanju varne in zdrave hrane za potrošnike. » Naša občina si prizadeva, da bi celotna regija rasla po kazalnikih števila prebivalstva, kakovosti življenja, številu zaposlenih, dodani vrednosti dejavnosti, zato nujno potrebujemo vpeljevanje visokotehnoloških dejavnosti. Zahvaljujem se vsem deležnikom, ki so prispevali k realizaciji postavitve objekta, ki zaokroži vse naše želene cilje.«, je pojasnil župan Mestne občine Maribor, g. Aleksander Saša Arsenovič.
Predstojnik NVI, znan. svet. dr. Matjaž Ocepek (foto: Marko Pribac)
Mesnopredelovalnim obratom, kmetom in veterinarjem, kot nosilcem veterinarske dejavnosti, je z novimi objekti tako omogočena vrhunska dostopnost do laboratorijskih preiskav. »Stranke, ki jim je pomembna informacija o zdravju živali, neoporečnost živil živalskega izvora, pozivam, da izberejo slovenski laboratorij, ker le tako lahko vsi stremimo k ohranjanju slovenskega intelekta in inovacij tudi v tem krasnem koncu Slovenije«, je pojasnil znan. svet. dr. Matjaž Ocepek.
(foto: Marko Pribac)
(foto: Marko Pribac)
(foto: Marko Pribac)
(foto: Marko Pribac)
(foto: Marko Pribac)
(foto: Marko Pribac)
Veterinarska fakulteta se je s svojo dejavnostjo na področju genetskih in genomskih raziskav vključila tudi v Slovenski infrastrukturni projekt Elixir. Elixir je infrastruktura globalnega pomena, ki temelji na načelih odprtega dostopa in izmenjave podatkov, ustvarjena za podporo znanstvenikov vseh strok, UL pa je vodilni partner in koordinator slovenskega vozlišča Elixsir«, je pojasnil prof. dr. Kirbiš., » NVI enota ima tako v Mariboru najsodobnejšo opremo za genomske raziskave, ki bo omogočala raziskovalcem iz cele Slovenije izvajanje zahtevnih raziskav na področju genomike kot so določevanje celotnih genomov, obsežne analize izraženosti genov in podobno.«
Knjižnica
Bogat izbor domače in tuje strokovne literature s področja veterinarske medicine in drugih ved.
Sprejem vzorcev
Vzorce sprejemamo na večih lokacij po vsej Sloveniji. Oglejte si kje vse.
Lokacija
Gerbičeva 60
SI-1000 Ljubljana
Slovenija
Main navigation
-
Izobraževanje
- Informativni dan
- Zakaj postati veterinar?
- Dodiplomski študij
- Podiplomski študij
- Pripravništvo
- Poletne šole
- Permanentno izobraževanje
- Strokovno izpopolnjevanje
- Mednarodna dejavnost
- Mednarodna dejavnost - Tuji študentje
- Po kreativni poti do znanja
- Tutorstvo
- Obštudijske dejavnosti
- Karierni centri UL
- Alumni
- Študentske organizacije in društva
- Kakovost študija
- Klinike
- Diagnostika
- Dobrobit
- NVI
- Raziskovanje
- O nas
- Hub