Nujna veterinarska pomoč za pse in mačke in telefonska številka stalne pripravljenosti.
Intervju s prof. dr. Alenko Seliškar in prof. dr. Andrejem Pengovom
Pri letošnjem projektu Evropska noč raziskovalcev - Humanistika to si ti! sodelujeta tudi prof. dr. Alenka Seliškar in prof. dr. Andrej Pengov
Evropska noč raziskovalcev – Humanistika, to si ti! v prihodnjih dveh letih poteka pod sloganom Človek, žival.
Prof. dr. Alenka Seliškar je profesorica za področje veterinarska anesteziologija na Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani. Obenem je vodja oddelka za anesteziologijo Klinike za male živali, bila pa je tudi predstojnica te klinike in članica Upravnega odbora Slovenskega združenja veterinarjev za male živali. Je sodna izvedenka za področje veterinarstva, recenzentka v mednarodnih znanstvenih in strokovnih revijah, avtorica številnih znanstvenih in strokovnih člankov ter soavtorica treh univerzitetnih učbenikov.
Leta 2019 je bila za svoje delo nagrajena s priznanjem Odlični v znanosti Agencije za raziskovanje Republike Slovenije (ARRS).
Pri letošnjem projektu Evropska noč raziskovalcev – Humanistika, to si ti! sodeluje s prav posebno aktivnostjo: Obraz pove vse – ocenjevanje bolečine pri živalih s pomočjo obrazne mimike. V pogovoru nam je prof. Seliškar predstavila aktivnost v okviru projekta in poudarila empatijo, ki bi jo moral vsak človek gojiti tudi do živali.
Prof. dr. Andrej Pengov je veterinar, profesor na Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer predava na Inštitutu za mikrobiologijo in parazitologijo. Je avtor številnih znanstvenih člankov in monografij, tudi učbenikov in priročnikov za študentke in študente veterinarske medicine. Osrednja tema njegovega raziskovalnega dela pa je mastitis, ukvarja se namreč z boleznimi mlečnih žlez domačih prežvekovalcev, pri čemer raziskuje, kako skrbeti za živali, da je mleko higiensko neoporečno in varno za uporabnike.
Njegovo delo posega tudi na druga področja znanosti, kot so klinična bakteriologija, živalska sanitarna mikrobiologija ter primerno okolje za zdravje živali. Izjemno strast goji do zgodovine – in ker je veterinar – do zgodovine veterinarske medicine. V pogovoru nam je razkril, katero žival je človek najprej udomačil, ko je bil še nomad, in katere živali so sledile, ko se je ustalil in se začel aktivno ukvarjati s poljedelstvom. Izvedeli bomo, kako zelo sta bili v preteklosti povezani humana in veterinarska medicina in kdaj se je veterinarska medicina oblikovala v samostojno znanstveno vedo.
Prof. dr. Andrej Pengov se je za poklic veterinarja odločil nekje daleč pod zvezdami in zdi se, da svoje odločitve ne obžaluje. Biti veterinar je namreč (tudi) lepo.
Preberi več o projektu Humanistika, to si ti!
Knjižnica
Bogat izbor domače in tuje strokovne literature s področja veterinarske medicine in drugih ved.
Sprejem vzorcev
Vzorce sprejemamo na večih lokacij po vsej Sloveniji. Oglejte si kje vse.
Lokacija
Gerbičeva 60
SI-1000 Ljubljana
Slovenija
Main navigation
-
Izobraževanje
- Informativni dan
- Zakaj postati veterinar?
- Dodiplomski študij
- Podiplomski študij
- Pripravništvo
- Poletne šole
- Permanentno izobraževanje
- Strokovno izpopolnjevanje
- Mednarodna dejavnost
- Mednarodna dejavnost - Tuji študentje
- Po kreativni poti do znanja
- Tutorstvo
- Obštudijske dejavnosti
- Karierni centri UL
- Alumni
- Študentske organizacije in društva
- Kakovost študija
- Klinike
- Diagnostika
- Dobrobit
- NVI
- Raziskovanje
- O nas
- Hub