Nujna veterinarska pomoč za pse in mačke in telefonska številka stalne pripravljenosti.
Evropsko partnerstvo raziskovalcev in financerjev za izboljšanje zdravja in dobrobiti živali
Evropsko partnerstvo za zdravje in dobrobit živali (okrajšava EUP AH&W ali akronim EUPAHW) je najobsežnejša raziskovalna in inovacijska pobuda, ki jo je Evropska komisija (EK) financirala za nadzor nalezljivih bolezni živali in izboljšanje dobrobiti živali.
Inovativno partnerstvo, ki se je začelo 1. januarja 2024, naj bi v sedmih letih vložilo 360 milijonov evrov za spodbujanje raziskav in sodelovanja med vsemi deležniki. Področje delovanja partnerstva presega deležnike na področju zdravja in dobrobiti živali in stremi h krepitvi medsektorskega sodelovanja. Poleg tega želi s pristopom eno zdravje – ena dobrobit doseči učinek v skupnosti. Cilji projekta EUPAHW so usklajeni z evropskim zelenim dogovorom (European Green Deal) in z njim povezano strategijo od vil do vilic (Farm to Fork strategy) za pošten, zdrav in okolju prijazen prehranski sistem.
Velikopotezni cilji projekta EUPAHW so pritegnili raznoliko skupino partnerjev, vključno s 56 vodilnimi raziskovalnimi organizacijami in 30 financerji v Evropi. Proračun v 50 % financira program za raziskave in inovacije Obzorje Evropa (angl. Horizon Europe Framework Programme for Research and Innovation), v 50 % pa partnerske institucije EUPAHW. Do danes se je partnerstvu pridružilo 90 institucij (raziskovalne institucije, financerji in ministrstva), vključno z agencijama EFSA in EMA, iz 24 držav (19 držav članic EU in pet držav, pridruženih programu Obzorje Evropa).
Partnerstvo EUPAHW temelji na Strateškem raziskovalnem in inovacijskem načrtu (SRIA; angl. Strategic Research and Innovation Agenda), ki je bil razvit v dveletnem obdobju in vključuje vse pomembne deležnike. SRIA usklajuje kratkoročne aplikativne in strateške raziskave. V partnerstvu bodo deležniki obravnavali nalezljive bolezni kopenskih in vodnih živali ter zoonotska tveganja, kot npr. ptičja gripa, skupaj z raziskavami za izboljšanje dobrobiti živali. Partnerstvo se osredotoča tudi na preudarno rabo protimikrobnih sredstev in zagotavljanje visoke ravni dobrobiti živali v vseh fazah njihovega življenja. Partnerstvo vključuje 17 triletnih raziskovalnih projektov, ki so se začeli leta 2024, ter načrtuje uvedbo raziskovalnih razpisov za dodatne raziskovalne organizacije in financerje, ki še niso vključeni v partnerstvo.
Nathalie Vanderheijden, koordinatorka projekta EUPAHW z Univerze v Gentu, Belgija: »Naše partnerstvo je nova, odprta pobuda, ki združuje financiranje EK, nacionalne/regionalne financerje in raziskovalne organizacije, da svoje moči usmerijo v razvoj z velikim družbenim, gospodarskim in političnim vplivom. Belgija, ki trenutno šest mesecev predseduje Evropskemu svetu, ceni potencial enotnosti pri spodbujanju sprememb!«
Carlos Das Neves, vodja urada za znanost na agenciji EFSA: »Z veseljem sporočamo, da bo agencija EFSA polnopravni partner EUPAHW. To je prvič, da bomo upravičenci v okviru raziskovalnega partnerstva Obzorje Evropa, kar bo olajšalo prehod od raziskav k regulativni znanosti. Pripravljeni in zavezani smo, da skupaj z najboljšimi strokovnjaki v Evropi predstavimo svoje strokovno znanje in izkušnje v korist zdravja in dobrobiti živali.«
- Evropsko partnerstvo za zdravje in dobrobit živali se je začelo 1. januarja 2024 ter je imelo svoj uvodni sestanek 26. in 27. februarja 2024 v Bruslju. Podpis pogodbe o dodelitvi sredstev s strani vseh partnerjev je začel veljati 29. marca 2024.
- Dodatne informacije o PAHW so na voljo na: www.eupahw.eu
- Slovenska partnerja EUPAHW sta Univerza v Ljubljani (Veterinarska fakulteta) v vlogi raziskovalne organizacije in Ministrstvo za kmetijstvo,
Knjižnica
Bogat izbor domače in tuje strokovne literature s področja veterinarske medicine in drugih ved.
Sprejem vzorcev
Vzorce sprejemamo na večih lokacij po vsej Sloveniji. Oglejte si kje vse.
Lokacija
Gerbičeva 60
SI-1000 Ljubljana
Slovenija
Main navigation
-
Izobraževanje
- Informativni dan
- Zakaj postati veterinar?
- Dodiplomski študij
- Podiplomski študij
- Pripravništvo
- Poletne šole
- Permanentno izobraževanje
- Strokovno izpopolnjevanje
- Mednarodna dejavnost
- Mednarodna dejavnost - Tuji študentje
- Po kreativni poti do znanja
- Tutorstvo
- Obštudijske dejavnosti
- Karierni centri UL
- Alumni
- Študentske organizacije in društva
- Kakovost študija
- Klinike
- Diagnostika
- Dobrobit
- NVI
- Raziskovanje
- O nas
- Hub