Subscribe to our service announcements and helpful tips.
Priporočila in stališča glede ravnanja z živalmi v času uporabe pirotehničnih sredstev

Nacionalni center za dobrobit ne odobrava uporabe pirotehničnih sredstev, ne glede na to ali povzročajo svetlobne ali zvočne učinke.
Vsa pirotehnična sredstva, ki proizvedejo pok ali blisk, pri živalih povzročajo strah, ki lahko vodi v stanje panike in šoka.
Raziskave kažejo, da psi v vsaj polovici primerov strah tudi jasno in nedvoumno izražajo. Na pok praviloma negativno odreagirajo vse živali (če govorimo o vretenčarjih: tako ptice, dvoživke in plazilci kot sesalci), od lastnika pa je odvisno, kako zna žival pomiriti in ji preusmeriti pozornost. Med rejnimi in družnimi živalmi ni nobene razlike. Morda so rejne živali celo nekoliko na boljšem, zaradi dejstva, da je uporabe pirotehnike bistveno več v urbanih okoljih kot na podeželju. Lastniki/skrbniki rejnih živali praviloma pirotehnike ne uporabljajo in ne dovolijo uporabe sredstev na svojih kmetijah.
Pri družnih živalih v urbanem okolju, ki so pokanju najbolj izpostavljene, je reakcija lastnika/skrbnika zelo pomembna. Ob praznikih, ko se pričakuje povečan obseg uporabe pirotehničnih sredstev, naj lastniki/skrbniki dobro načrtujejo morebitne sprehode psov ali ježo konj. V času najbolj intenzivnega pokanja naj se izogibajo sprehodu ali ježi. Če pa se že s psom sprehajamo, naj bo ta nujno na povodcu, ne glede na to, če mislite, da svojo žival obvladate. Žival lahko v trenutku bliska ali poka odreagira nepredvideno, zbeži oz. zbezlja in ni nujno odzivna na odpoklic lastnika/skrbnika. Takšne situacije so lahko usodne za žival ali za ljudi okrog njih.
Ko smo z živaljo v hiši/stanovanju, priporočamo, da so vsa okna in vrata zaprta, če je mogoče spustimo ali zapremo tudi zunanja senčila, saj to bistveno omeji intenziteto pokanja ali bliskanja. Če se žival kljub temu ne umiri, ji lahko omogočimo umik v zatemnjen prostor. Ko smo z njimi se obnašamo normalno, umirjeno, kot da se nič ne dogaja in ne kažemo znakov vznemirjenosti. Lahko pričnemo s kakšno igro in s tem preusmerimo pozornost živali stran od poka ali bliska. Ne priporočamo, da lastniki/skrbniki živali jemljemo v naročje.
Glede pomirjanja živali s farmacevtskimi sredstvi, kot so pomirjevala, opozarjamo, da čarobna tabletka ne obstaja. Veterinarji praviloma nismo preveč naklonjeni predpisovanju pomirjeval za živali. Na razpolago imamo sicer kar nekaj učinkovin za pomiritev družnih živali, od bolj blagih na rastlinski osnovi do pravih sedativov. Pred izdajo takšnega preparata se veterinar vedno najprej pogovori z lastnikom, da se prepriča, ali so že bile izkoriščene vse druge možnosti. Zelo smo previdni tudi pri odmerkih in trajanju uporabe zdravila. Seveda obstajajo indikacije, ki opravičujejo uporabo močnih pomirjeval za živali, vendar ne želimo niti ne priporočamo, da bi se takšna zdravila uporabljala rutinsko.
Location
Gerbičeva 60
SI-1000 Ljubljana
Slovenija
Sample Reception
Samples are received at several locations throughout Slovenia. See where.
The veterinarian on duty
Emergency veterinary assistance for dogs and cats and a telephone number of constant readiness.
Library
A wide selection of domestic and foreign professional literature in the field of veterinary medicine and other sciences.
Main navigation
-
Education
- Informativni dan
- Why to become a veterinarian?
- Undergraduate Studies
- Postgraduate studies
- Pripravništvo
- Summer Schools
- Continuous education
- Professional Development
- International Activity
- Mednarodna dejavnost - Tuji študentje
- The Path to Creative Knowledge
- Tutoring
- Extracurricular Activities
- Career Centres
- Alumni
- Student organizations and societies
- Quality Assurance
- Clinics
- Diagnostics
- Dobrobit
- NVI
- Research
- About us
- Hub