Primeri dobre prakse v Sloveniji, namenjene dobrobiti živali, ki jih objavlja Nacionalni center za dobrobit živali.
Dobra praksa
Kirurška kastracija pri sesnih pujskih moškega spola je v komercialnih rejah prašičev običajna praksa. Uporablja se za zmanjšanje agresivnega obnašanja in za preprečevanje neprijetnega vonja in okusa mesa spolno zrelih merjascev, zaradi česar je takšno meso nepriljubljeno za prehrano ljudi.
Negativne lastnosti kirurške kastracije so možnost okužbe kastracijske rane, dolgoročno pa slabši izkoristek krme in povečano nalaganje maščobnega tkiva. Pri pujskih, ki jih kastramo brez anestezije in analgezije, lahko zaznamo povišano koncentracijo kortizola, adrenokortikotropnega hormona in laktata, povišana sta tudi srčni utrip in dihanje, kar kaže na stres in bolečino. Pojavijo se tudi spremembe v obnašanju pujskov kot je npr. zmanjšano sesanje.
V Sloveniji še vedno večinoma uporabljamo klasično kirurško kastracijo brez anestezije, ki je sicer zakonsko dovoljena pri pujskih mlajših od 7 dni, kar pa je s stališča dobrega počutja živali nesprejemljivo. Skrb za dobrobit živali, predvsem v intenzivni živinoreji, predstavlja zelo perečo problematiko. Močno je povezana s sistemi reje in rejnimi pogoji živali ter dobiva vse večjo pozornost pri potrošnikih, ki se odločajo o nakupu tovrstnih izdelkov.
Na Kliniki za prežvekovalce in prašiče smo sledili najnovejšim smernicam dobrega počutja prašičev in tako pujske kastriramo z uporabo anestezije in analgezije. Tovrstno kastracijo nudimo tudi večjim rejam.
Za kastracijo z anestezijo uporabljamo aparat, ki omogoča kastracijo pujskov v kratkotrajni splošni anesteziji s hlapnim anestetikom izofluranom, kar omogoča izvedbo posega z najmanj bolečine in stresa ter bolj aseptično izvedbo kastracije.
Pred kastracijo poskrbimo tudi za ustrezno analgezijo med in po samem posegu z uporabo nesteroidnega analgetika in lokalnega anestetika. Pujskom najprej v gobček apliciramo nesteroidni protivnetni pripravek (meloksikam), ki zmanjša bolečino po kastraciji pujskov.
Nato pujska vpnemo v posebno držalo (aparat ima 3 postaje za anestezijo pujskov) in preko maske uvedemo hlapni anestetik izofluran. Preprost hlapilnik omogoča konstanen dotok izoflurana v obdobju 90 sekund po aktivaciji dotoka plina preko maske. Odmerek in pretok zagotavlja kratkotrajno anestezijo pujskov v času kastracije in hitro prebujanje po posegu. Če kastracijo opravimo prej kot v 90 sekundah, lahko dotok izoflurana tudi prej prekinemo.
Držalo nato zasučemo v položaj za kastracijo (hrbtna lega) in razkužimo skrotum. Dotok hlapnega anestetika pri tem ni prekinjen. Pred nadaljevanjem preverimo globino anestezije z opazovanjem odsotnosti ali prisotnosti medparkeljnega refleksa. Običajno ta izgine po 10 do 20 sekundah, odvisno od telesne mase pujska.
Kontakt
Naslov |
Nacionalni center za dobrobit živaliGerbičeva 60 |
|
Vodja |
izr. prof. dr. Ožbalt Podpečan | |
Telefon |
01 4779 215 | |
|
ozbalt.podpecan@vf.uni-lj.si |
The veterinarian on duty
Emergency veterinary assistance for dogs and cats and a telephone number of constant readiness.
Library
A wide selection of domestic and foreign professional literature in the field of veterinary medicine and other sciences.
Location
Gerbičeva 60
SI-1000 Ljubljana
Slovenija
Sample Reception
Samples are received at several locations throughout Slovenia. See where.
Main navigation
-
Education
- Informativni dan
- Why to become a veterinarian?
- Undergraduate Studies
- Postgraduate studies
- Pripravništvo
- Summer Schools
- Continuous education
- Professional Development
- International Activity
- Mednarodna dejavnost - Tuji študentje
- The Path to Creative Knowledge
- Tutoring
- Extracurricular Activities
- Career Centres
- Alumni
- Student organizations and societies
- Quality Assurance
- Clinics
- Diagnostics
- Dobrobit
- NVI
- Research
- About us
- Hub