Promoting the enhancement of cooperation and integration of the higher education system with the environment (the economy, non-economy), implementation of models of open and flexible transition between education, the economy and the social environment.
The Path to Creative Knowledge
Naložbo sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada in Republika Slovenija.
Povezava na spletno stran evropske kohezijske politike v Sloveniji (www.eu-skladi.si).
Namen
Namen izvedbe projektov je spodbujanje krepitve sodelovanja in povezovanja visokošolskega sistema z okoljem (gospodarstvo, negospodarstvo), izvajanje modelov odprtega in prožnega prehajanja med izobraževanjem in gospodarstvom ter družbenim okoljem.
V okviru projektov bodo študenti proučevali različne kreativne in inovativne rešitve za izzive gospodarskega in družbenega okolja, hkrati pa se bo s spodbujanjem medsebojne izmenjave znanj, izkušenj in dobrih praks visokošolskih učiteljev in strokovnjakov iz (ne)gospodarstva izvajal prenos strokovnega in akademskega znanja.
Cilji
Cilji projektov so:
- z uporabo inovativnega, problemskega in skupinskega pristopa k reševanju praktičnih problemov se bo študentom omogočila podpora oziroma okolje za razvoj kompetenc, pridobivanje praktičnega znanja ter izkušenj;
- s spodbujanjem inovativnosti, kreativnega razmišljanja, podjetniške miselnosti ter predmetno specifičnih kompetenc na študijskem področju in kompetenc s področja drugih ved izboljšati zaposljivost študentov ter spodbujanje ustvarjanja novih delovnih mest;
- s spodbujanjem prenosa znanja na visokošolske zavode ter v (ne)gospodarstvo se omogoči izmenjava strokovnega znanja in izkušenj, kar prispeva h krepitvi dolgoročnega povezovanja visokošolskih zavodov z (ne)gospodarstvom in posledično prilagajanje izobraževalnega sistema potrebam (ne)gospodarstva.
Projekti
Leto izvedbe |
2013 | |
Naslov projekta |
Uporaba matičnih celic za zdravljenje živali - Raziskave diferenciacije celic in proučevanje razlik | |
Vodja projekta |
izr. prof. dr. Valentina Kubale Dvojmoč | |
Trajanje projekta |
5 mesecev | |
Povzetek projekta
Na Veterinarski fakulteti v Ljubljani smo med prvimi na svetu v klinično veterinarsko prakso uvedli zdravljenje psov z matičnimi celicami. V začetni fazi smo v klinično prakso uvedli zdravljenje sklepnih težav kot so vnetja sklepov, poškodbe tetiv in podobno, kar na trgu ponuja odcepljeno podjetje Animacel biotehnologija d.o.o. Možnosti uporabe matičnih celic pa so še zelo velike. V predlaganem projektu se bomo v sodelovanju s študenti, ki prihajajo iz različnih fakultet, osredotočili na dva razvojna cilja, ki bi v prihodnosti lahko izboljšala zdravljenje z matičnimi celicami ali pa vplivala na razvoj novih postopkov zdravljenj z matičnimi celicami.
Prvi cilj je vezan na bazične raziskave diferenciacije maščobnih celic v živčne celice. Za enkrat ni povsem razjasnjeno, ali se matične celice iz maščobe lahko diferencirajo v živčne celice ali podporne živčne celice. Ta možnost bi bila zelo pomembna za razvoj nadaljnjih zdravljenj poškodb centralnega živčnega sistema z matičnimi celicami iz maščobe. Raziskave so zato velikega pomena za nadaljnji razvoj pri zdravljenju z matičnimi celicami in sicer poškodb živčnega sistema pri domačih živalih, v prihodnosti pa tudi pri človeku.
Drugi cilj je vezan na proučevanje razlik med celicami samcev in samic za ugotavljanje njihove bioenakovrednosti. Enega od razvojnih potencialov podjetja Animacel vidimo v uporabi darovalskih matičnih celic namesto avtolognih celic. Uporaba darovalskih celic je seveda povezana z vprašanji morebitne zavrnitve tujih celic. V predlaganem projektu bomo preučili en vidik bioenakovrednosti celic samcev in samic, in sicer morebitne razlike v celičnem sporočanju. Rezultati te raziskave bodo pomembni tako za podjetje Animacel za razvoj morebitne uporabe darovalskih celic (saj bo eden od pomembnih pokazateljev, ali bi bilo pri morebitni uporabi darovalskih celic pomembno upoštevati spol darovalca in prejemnika celic), praktično bi to pomenilo manj posegov pri pacientih, rezultati pa bili pomembni tudi za osnovno znanost. Če bi se izkazalo, da poteka sporočanje preko receptorjev različno v celicah samcev in samic, bi bilo to izjemnega pomena za razumevanje nastanka debelosti ter sladkorne bolezni tipa dva pri ljudeh, saj za obe obolenji vemo, da se izražata na različne načine med spoloma. Z razumevanjem spolnih razlik pa bi v prihodnosti lahko bolj usmerjeno in natančno pomagali ljudem s takšnimi težavami.
Študenti bodo vključeni tudi v tržne aktivnosti z namenom spoznavanja z delom podjetja na trgu.
Leto izvedbe |
2015 | |
Naslov projekta |
Celostna obravnava vzreje konj na Krasu | |
Vodja projekta |
prof. dr. M. Kosec (prof. dr. Peter Dovč BF) | |
Trajanje projekta |
5 mesecev | |
Povzetek projekta
V okviru predlaganega projekta bomo celostno analizirali pogoje za rejo kakovostnih konj na Krasu. To okolje je tradicionalno domovina ene najznamenitejših pasem konj - lipicanca. To tradicionalno okolje in tradicija reje vrhunskih konj na Krasu pa ponujajo tudi številne možnosti za nove pristope in trajnostno izkoriščanje in ohranjanje kulturne krajine, ki je tako kot v številnih drugih predelih Slovenije tudi na Krasu vse bolj ogrožena. Projektni predlog temelji na optimizaciji reje konj pasme apaloosa, ki so v svetu cenjeni kot vsestransko uporabni športni konji za namen športno-rekreativne dejavnosti. Kot dopolnilno dejavnost bomo skušali integrirati rejo drobnice in na ta način zagotoviti trajnostno rabo zemljišč in ohranjanje kulturne krajine. Projekt bo zajel širok aspekt živinorejske in okoljske problematike in jo skušali postaviti v podjetniški kontekst.
Na izbrani partnerski kmetiji se pri reji apaloosa konj pojavljajo problemi z rastjo žime, posledica česar so slabe grive in repi konj, kar negativno vpliva na njihov izgled in zdravstveni vtis. Poleg probelma z rastjo žime se pojavljajo tudi vedenjske težave, ki jih bomo skušali odpraviti. Prednost našega pristopa je, da je kompleksen in interdisciplinaren ter v največji možni meri pokriva strokovna izhodišča, potrebna za reševanje kompleksinh rejskih problemov. V praksi so poskusi reševanja problemov pogosto parcialni, ker so različne stroke, ki pokrivajo področje živinoreje organizirane v različne službe, ki pogosto ne nastopajo koordinirano. Zato je kombinacija poklicnih profilov veterinarja, zootehnika in biotehnologa edinstvena v našem prostoru, po našem prepričaju pa tudi edina smiselna pot za reševanje zdravtsvenih in vedenjskih problemov na kmetiji. Celoten projekt je vpet v podjetniški kontekst, kar zagotavlja ekonomsko upravičenost predlaganih rešitev. S kompleksnim pristopom želimo zagotoviti učinkovito reševanje problemov pri vzreji apaloosa konj, zagotoviti sodobno in utemeljeno genetsko svetovanje in omogočiti proizvodnjo konj s čim višjo tržno vrednostjo. Dopolnilne živinorejske dejavnosti (reja ovac in koz) so namenjene učinkovitemu ohranjanju kulturne krajine.
Cilj projekta je izdelati, na sodobnih znanstvenih dognanjih, temelječa tehnološka priporočila za kakovostno vzrejo apaloosa konj, ob zagotavljanju ekonomičnosti proizvodnje in učinkovitemu ohranjanju kulturne krajine na Krasu. Vpetost v kraško okolje ponuja dodatne možnosti trženja produktov osnovne dejavnosti v obliki turističnih in izobraževalnih aktivnosti. Cilj projekta je oblkovati strokovno podprt nabor nasvetov in postopkov, ki bodo izboljšali zdravstveno stanje konj na kmetiji in dvignili ceno živali za prodajo. Povezava z matično populacijo apaloosa konj v ZDA, ki jo zagotavlja uporaba sodobnih reprodukcijskih tehnologij daje tudi prostor za genetsko izboljšanje osnovne črede in posledično potomstva. Izboljšanje pogojev reje bo tudi pozitivno vplivalo na zdravje in počutje konj.
Leto izvedbe |
2017 | |
Naslov projekta |
Znanje za zdravje družnih živali | |
Vodja projekta |
prof. dr. G. Majdič (prof. dr. Peter Dovč BF) | |
Trajanje projekta |
5 mesecev | |
Povzetek projekta
V populacijah družnih živali (psi, mačke, konji) se zaradi njihove majhnosti in pogoste vzreje v sorodstvu pojavljajo dedne bolezni. Pri monogensko pogojenih boleznih gre najpogosteje za recesivne bolezni, kjer so z bolezenskimi znaki prizadeti recesivni homozigoti, prenašalci teh bolezni pa ne kažejo bolezenskih znakov. Zato je možno, da kot rezultat paritve dveh fenotipsko zdravih staršev dobimo potomce, ki trpijo zaradi dedne bolezni. Poseben primer predstavljajo bolezni, ki se razvijejo šele v kasnejšem obdobju življenja, šele po tem, ko so živali že imele potomce. V takih primerih samo s fenotipsko diagnostiko ne moremo učinkovito zajeziti razširjenja okvarjenih genov v populaciji. Posebej kritično je to v primerih, ko gre za popularne samce, ki imajo preden se bolezen pojavi lahko že veliko število potomcev. Take situacije želimo pri reji družnih živali čim učinkoviteje preprečiti in v ta namen je na voljo že veliko število genskih testov, ki zelo zanesljivo odkrivajo nosilce genetskih okvar. Genetski testi nam omogočajo, da takih živali ne uporabljamo za razplod in tako zmanjšujemo delež genetskih defektov v populaciji. Poleg genetskih defektov lahko z genetskimi testi odkrivamo genetske zasnove za pomembne lastnosti, kot so barva in dolžina dlake, občutljivost na določene sestavine hrane in celo genetsko osnovo za nekatere vedenjske lastnosti. Predvsem je to pomembno pri različnih oblikah genetsko pogojene anksioznosti in agresije. Z napredkom genetskih raziskav postaja počasi vse bolj realistična tudi diagnostika več faktorskih bolezni, ki jih v preteklosti nismo mogli diagnosticirati. Analiza zasnov za to skupino bolezni zahteva kompleksnejši analitski in bioinformacijski pristop v povezavi z novimi genomskimi orodji. Ravno razvoj na področju visoko zmogljivih metod za analizo genoma, odpira številne možnosti za izboljšanje zanesljivosti genske diagnostike tudi pri več faktorskih boleznih.
Ker število znanih genetskih vzrokov za različne bolezni pri družnih živalih stalno narašča, želimo v okviru tega projekta v sodelovanju med Veterinarsko fakulteto, Biotehniško fakulteto in podjetjem EVG molekularna diagnostika razširiti nabor testov, ki jih podjetje izvaja. Zaradi sorazmerno visoke stopnje vzreje v sorodstvu, ki je značilna za majhne populacije, frekvenca recesivnih dednih bolezni pri družnih živalih narašča, posebej v primerih, ko številni lastniki samic uporabljajo istega samca in tako povečujejo njegov vpliv v populaciji. To zožuje genetsko bazo populacije, povečuje stopnjo homozigotnosti in s tem nevarnost za pojav dednih bolezni. V tem kontekstu je zelo pomembno informiranje vzrediteljev družnih živali o nevarnosti širjenja genetskih bolezni in o pomenu genetskega testiranja za živali, ki jih uporabljamo za razplod. Ker je pogostnost pojavljanja genetskih defektov v različnih populacijah različna, je potrebno spremljati vsako populacijo in v povezavi z rejskimi organizacijami vzpostaviti sistem svetovanja in preprečevanja rabe prenašalcev dednih bolezni za reprodukcijske namene. S sistematičnim svetovanjem in informiranjem vzrediteljev lahko veliko naredimo za zdravje populacij naših družnih živali in njihovo dobro počutje. Za lastnike živali bomo pripravili tudi spletni vodnik, ki jih bo informiral o nevarnostih vzreje v sorodstvu in jim pomagal pri odločitvi, kateri testi so za njihovo žival nujno potrebni in kateri so še priporočljivi.
Leto izvedbe |
2017 | |
Naslov projekta |
Publikacija o preventivni veterini in spremljanju zdravstvenega stanja populacije psov in mačk za lastnike | |
Vodja projekta |
doc. dr. Tanja Plavec | |
Trajanje projekta |
5 mesecev | |
Povzetek projekta
Preventivno oskrbo psov in mačk, ki je ključnega pomena za dobrobit živali in javno zdravje (s preprečevanjem prenosa na človeka prenosljivih bolezni), največkrat izvajajo lastniki živali, ki se soočajo s sistematičnim pomanjkanjem informacij in smernic. Pri tem jim pomagajo veterinarji, ki imajo za tako informiranje omejen čas in sredstva.
Zato želimo tekom interdisciplinarnega projekta lastnike psov in mačk opremiti s smernicami o ustrezni preventivi. V ta namen bomo napisali in izdali publikacijo, ki bo na voljo vsem slovenskim veterinarjem. Ti bodo lahko namesto zamudnega podajanja vedno istih informacij stranko/lastnika napotili v branje publikacije, sami pa sproščeni čas namenili drugim dejavnostim. Publikacija bo na voljo brezplačno tudi na spletni strani (pdf ali e-knjiga), v omejenih količinah pa tudi v tiskani obliki.
Pri pisanju bo sodelovalo 6 študentov veterinarstva, ki bodo najprej preučili problematična področja (naslednje okence) in se seznanili z javnimi in zasebnimi organizacijami na omenjenem področju. Kasneje se bodo vključili v klinično delo v zasebni veterinarski in univerzitetni praksi, kjer bodo spremljali trenutno komunikacijo o preventivi med veterinarji in lastniki ter se seznanili s problemi, ki jih izpostavljajo oboji. Po pisanju bo knjižico zasnoval študent grafične in medijske tehnike.
Študent elektrotehnike s področja biomedicinske tehnike bo preučil obstoječe diagnostične tehnike v humani medicini, ki bi lahko koristile lastnikom živali v skrbi za pse in mačke (npr. meritve tlaka, temperature, pulza, aktivnosti itd.), jih predstavil veterinarjem in veterinarskim študentom ter se vključil v klinična merjenja izbrane diagnostične naprave. S knjižico in potencialnimi biomedicinskimi tehnikami bomo pohitrili in olajšali komunikacijo med veterinarji in lastniki. Ozaveščeni lastniki lažje in pogosteje izvajajo preventivo, kar vodi do izboljšanega zdravja psov in mačk.
Preventivno skrb za zdravje psov in mačk izvajajo lastniki živali s pomočjo veterinarjev. Žal je prenos kvalitetnih informacij pomanjkljiv, saj so veterinarji časovno omejeni. Med obiskom obrazložitev celotnega obsežnega področja preventivne veterinarske medicine ni mogoča, dane ustne informacije pa se hitro pozabijo oziroma niso razumljene pravilno. Lastniki zato sami iščejo smernice (npr. na internetu) in pogosto naletijo na nestrokovne in potencialno škodljive nasvete.
S publikacijo želimo izboljšati naslednja problematična področja preventivne veterinarske medicine psov in mačk:
- Pogostejše cepljenje psov in mačk proti kužnim boleznim in tretiranje proti zajedavcem.
- Cepljenje proti kužnim boleznim in tretiranje proti zajedavcem lastniki večinoma opravljajo samo v začetnem življenjskem obdobju živali, kasneje pa morda ob obveznem cepljenju proti steklini, ki se zaradi spremembe zakonodaje izvaja na 3 leta, kar ne zagotavlja ustrezne zaščite. Redna preventiva je izrednega pomena za zdravje tako živali kot ljudi, saj je večina teh bolezni stalno prisotna na področju Slovenije in okoliških držav, med njimi pa so tudi nevarne za ljudi. Ustrezna preventiva je posebej nujna za živali, ki potujejo, saj lahko v Slovenijo prenesejo nove bolezni.
- Povečati delež sterilizacij/kastracij, kar je ključnega pomena za zmanjšanje števila brezdomnih in neželenih živali, zmanjševanje obremenjenosti zavetišč za živali in s tem stroškov, povezanih z oskrbo tovrstnih živali.
- Boljša socializacija živali (ustrezna socializacija pomeni manj medsebojnih konfliktov, ugrizov, avtomobilskih nesreč itd.).
- Izboljšati prehrano in zdrav življenjski slog.
- Prepoznavanje zastrupitev živali in nujni ukrepi v primeru zaužitja oziroma stika.
- Zgodnejše odkrivanje bolezni s smernicami o uporabi inovativnih domačih zdravstvenih merilnih naprav. Ljudje si zdravje spremljamo doma (merjenje temperature, pritiska itd.), pri živalih pa se ti postopki ne izvajajo, bi pa z njimi lahko izboljšali domačo oskrbo.
Rezultat
Leto izvedbe |
2018 | |
Naslov projekta |
Skrb za zdravje in dobro počutje eksotičnih živali v sožitju s človekom | |
Vodja projekta |
izr. prof. dr. Valentina Kubale Dvojmoč | |
Trajanje projekta |
5 mesecev | |
Povzetek projekta
V EU in v Sloveniji je opazen izrazit porast novih vrst eksotičnih živali, namenjenih gojiteljem, zbirateljem ali za hišne ljubljence. Z njihovo biološko pestrostjo se odpira kup novih vprašanj, izzivov, problemov, na katere je potrebno strokovno odgovoriti. V praksi ugotavljamo pomanjkanje praktičnih informacij na področju biologije eksotičnih živali, ravnanja z njimi, bolezni in zdravstvenega varstva ter skrbi za njihovo dobrobit.
Ljudje kupujejo živali V ZOO trgovinah, na sejmih, razstavah ter preko spleta ali direktno od gojiteljev oz. posrednikov. Nekatere vrste so enostavne in neobčutljive za rejo, druge pa izjemno zahtevne oz. redke. Vedno več lastnikov prihaja z bolnimi živalmi po veterinarsko pomoč v ambulante, specialistične ambulante ali veterinarske klinike, kar kaže na to, da je potrebno osebje in lastnike še podrobneje izobraziti. V času, ko so lastniki v ambulanti je časa premalo, primerne literature pa ni na voljo.
Interdisciplinarnega projekta smo se lotili z namenom, da pripravimo strokovna gradiva, ki bodo vključevala znanja s področja njihove biologije, morfologije, rokovanja in ravnanja s predpisanimi pogoji bivanja, prehrane, dobrobiti, preventive in zdravstvenega varstva. Opozorili bomo tudi na nekatere bolezni, ki se prenašajo tudi na človeka.
Osredotočili se bomo na najpogostejše predstavnike živali: pajke, ribe, plazilce, ptiče in sesalce. Publikacije bodo zbir strokovnih podatkov in praktičnih znanj z navodili različnih strokovnjakov kakor tudi študentov, ki se bodo v tem procesu učili. Oblikovali bomo študentske skupine, poiskali in združili informacije posameznih področij, obiskali vzrejne centre in ZOO trgovine in pripravili slikovno gradivo v publikacije. Pripravili bomo tudi anketo za kupce.
Namen publikacije je vzgoja in izobraževanje lastnikov eksotičnih živali, prodajalcev in kupcev, študentov veterinarske medicine, biologije in zootehnike. V pomoč bo tudi veterinarjem praktikom na veterinarskih postajah, klinikah in bolnicah.
Število predstavnikov eksotičnih vrst se v procesu globalizacije povečuje. Veča se tudi število njihovih rejcev. Nekatere predstavnike med njimi še vedno lovijo v naravi in jih plasirajo na tržišče, npr. pasjeglava boa (Corallus caninus), afriška ostrogasta želva (Geochelone sulcata), Jacksonov kameleon (Trioceros jacksonii) ter Galago (Galago senegalensis), na kar kaže tudi pestra zdravstvena problematika, saj povzročitelji bolezni izvirajo iz njihovega naravnega ekosistema. Znano je, da 60% eksotičnih živali pogine, zaradi nepoznavanje biologije, neprimernih nastanitvenih pogojev in prehrane. Na drugi strani pa so uspešni rejci pomemben člen pri ohranjanju in razmnoževanju redkih in ogroženih vrst v ujetništvu ter pomemben vir genskega materiala za ponovno vračanje v naravo.
Povečanje trga eksotičnih živali povečuje potrebo po širjenju informacij o ravnanju in potrebah različnih eksotičnih živali. V podjetju se srečujemo z vedno večjim številom raznolikih pacientov, ki v prihajajo zaradi težav, katere bi lahko rešili že z dobro preventivo. V času obiska obilica informacij glede zdravstvenega stanja, pogojev, zahtevnosti reje in preventive ne uspe vedno doseči stranke. Zato želimo z ekipo strokovnjakov pripraviti zbir publikacij, ki ga lahko stranki ter bodočim lastnikom ponudimo kot bogat vir informacij, ki ga (bodoča) stranka lahko prebere večkrat. Podjetju bodo omogočile boljše sodelovanje s strankami in večjo skrb za dobrobit živali. Podjetje postavlja nekaterim trgovinam z eksotičnimi živalmi kakovosten zdravstven minimum, ki varuje kupca pred nevarnimi boleznimi in publikacija bo predstavljala pomemben člen.
Učni program študija veterinarske medicine omogoča študentom pridobiti osnovna znanja v okviru nekaterih izbirnih predmetov. Strokovna navodila jim bodo v pomoč. Koristili jih bodo tudi ostali študenti veterinarstva, biologije, zootehnike ter drugih naravoslovnih smeri, kakor tudi ustanove kot so živalski vrtovi in vivariji.
Rezultat
Leto izvedbe |
2018 | |
Naslov projekta |
Priročnik za domačo pripravo hrane psom in mačkam | |
Vodja projekta |
izr. prof. dr. Breda Jakovac Strajn | |
Trajanje projekta |
5 mesecev | |
Povzetek projekta
V Sloveniji narašča število psov in mačk. Te živali so povsem integrirane v naš socialni svet, prečijo mejo med naravo in kulturo, med divjim in udomačenim ter med živaljo in človekom. Lastniki jih obravnavajo kot enakovredne družinske člane, s katerimi gojijo kompleksne in edinstvene intimne odnose (ki dajejo ljudjem občutek sprejetosti, razumljenosti, spoštovanja itd.). Raziskave kažejo na ugoden vpliv hišnih ljubljenčkov na psihofizično počutje njihovih skrbnikov, učinki se kažejo tudi na socialnem področju (recimo lažje vzpostavljanje stikov z drugimi itd.); isto velja za ljudi, ki so deležni terapij s psi. Ker ima večina ljudi hišne ljubljenčke iz socialnih in čustvenih razlogov in jih personificirajo, vse več skbnikov aktivno išče informacije, vire znanja v zvezi z lastno živaljo. Lastniki psov in mačk sami izbirajo hrano svojim ljubljencem. Na tržišču je veliko različne ponudbe in nasprotujočih mnenj, zato opažamo, da so lastniki v dvomih in se vse pogosteje odločajo sami pripravljati hrano za svoje živali. Pri tem imajo veliko vprašanj, ki jih iščejo tudi v nestrokovnih virih, običajno na internetu.
V projektu želimo s študenti veterinarstva izdelati nekaj uravnoteženih receptov za vsakodnevno hranjenje psov in mačk ter jih analizirati v laboratoriju Inštituta za varno hrano, krmo in okolje, Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani. Študenti bi na veterinarski kliniki (v delovnem okolju) od skrbnikov zbrali pogosta vprašanja in prepričanja, ki jih imajo pri hranjenju svojih živali. Seznanili bi se tudi z delovanjem društva SVSP. Kot končni izdelek bi študentje pripravili priročnik, v katerem bi poleg receptov odgovorili tudi na najpogostejše dileme lastnikov. Vsebino priročnika bi študentje veterinarstva zbrali iz strokovne literature, pri pisanju bi jih vodili mentorica in študentka komunikologije, študenta oblikovanja vizualnih komunikacij bi pod mentorstvom DM2 oblikovala priročnik. Priročnik bi bil na voljo kot e-knjiga brezplačno na spletni strani.
Pomemben del odgovornega lastništva živali pomeni skrb za njihovo zdravje, kamor poleg gibanja in prevetivnih veterinarskih pregledov spada tudi hranjenje. Lastniki psov in mačk se v sodobnosti soočajo s poplavo informacij o pravilni prehrani psov in mačk, porajajo se vedno novi trendi, ki pogosto niso znanstveno podprti ali so celo škodljivi. Veliko marketinških izjav o prehrani je tudi zavajajočih. Lastniki pogosto sprašujejo za nasvete veterinarje praktike, vendar jim ti ob kratkih obiskih pogosto nimajo časa razložiti celotnega področja. Zaradi neprimerne prehrane se lahko pojavijo zdravstevene težave (zaradi pomanjkanja ali presežka določenih hranil, neprimernega hranjenja ali prenosa povzročiteljev bolezni). Trenutno je zelo popularno hranjenje s surovo hrano, ki je lahko zelo problematično z vidika prenosa nekaterih bolezni na živali in preko njih tudi na ljudi (toksoplazmoza, salmoneloza, kampilobakterioza idr.) in lastniki pogosto niso dovolj ozaveščeni o problematiki.
S priročnikom, ki bi nastal pri projektu bi olajšali veterinarjem praktikom, da predajo lastnikom znanstveno podprte, preverjene informacije glede prehrane njihovih ljubljencev, kajti v slovenskem jeziku še ne obstaja enakovredna literatura na tem področju.
Rezultat
Leto izvedbe |
2019 | |
Naslov projekta |
Kreiranje spletnih orodij za predstavitev najnovejših koristnih podatkov s področja zdravja in dobrobiti eksotičnih živali | |
Vodja projekta |
izr. prof. dr. Valentina Kubale Dvojmoč | |
Trajanje projekta |
5 mesecev | |
Povzetek projekta
V Sloveniji je vedno več ljubiteljev in rejcev eksotičnih živali, kar lahko opazimo v porastu razstav, sejmov tekmovanj in dogodkov na tematiko eksotičnih živali, ki so vedno bolj obiskovani. Tudi kliničnih pacientov in težav je vedno več in hkrati tudi nekvalitetnih in nepreverjenih dostopnih informacij, kar slabo na vpliva zdravstveno stanje in dobrobit eksotičnih živali. K temu smo aktivno pristopili že v lanskem uspešnem projektu PKZ SLOEXO in pripravili obsežno atraktivno barvno publikacijo z lastnimi ilustracijami na 209 straneh, ki je bila natisnjena v manjši nakladi in izdana kot e-knjiga, objavljena na strani Veterinarske fakultete. Publikacija je namenjena lastnikom eksotičnih živali, prodajalcem, kupcem, študentom veterinarske medicine, biologije in zootehnike, veterinarjem praktikom na veterinarskih postajah, klinikah in bolnicah in vsem, ki jih omenjeno področje zanima. Publikacija je požela veliko zanimanje in se izkazala kot zelo želena, zaradi manjše naklade in dostopa na bolj ciljan način pa bi želeli razpoložljivost informacij povečati in dodelati. V sklopu projekta in priprave publikacije, smo se prepričali, da informacije na voljo o eksotičnih živalih, bodisi o njihovi biologiji, morfologiji, rokovanju in ravnanju s predpisanimi pogoji bivanja, prehrani, dobrobiti, preventivi in zdravstvenem varstvu nepopolne ali celo nepravilne. Seznam živali opisanih v prvem projektu želimo dopolniti in informacije v nadaljevanju pripraviti dostopne na svetovnem svetu in kreirati orodja kot so spletne strani in mobilne aplikacije, celotno grafično podobo in nadaljevanje publikacije. Pomemben segment je optimizacija spletnih strani in aplikacij, da se naši kvalitetni podatki znajdejo na samem vrhu iskalnih lestvic. Informacije glede posamezne vrste živali želimo predstaviti tudi v obliki zloženk za posamezno živalsko vrsto in pripraviti zloženke z algoritmom informacij pomembnimi za odločitev o nakupu živali.
Podjetju, ki je specializirano za skrb eksotičnih živali, je zelo pomembno čim bolje izobraziti tiste, ki jih zanimajo eksotične živali o primerni skrbi, oskrbi, ravnanju in prepoznavanju specifičnih lastnosti ter znakov zdravja in dobrega počutja. Število vrst eksotičnih živali in njihovo število se v Sloveniji in v EU povečuje vsako leto, o njih pa pogosto ne vemo dovolj, da bi se v hišnem okolju dobro počutile in razvile svoja prirojena vedenja. Hkrati opažamo že dlje časa, da manjka na tem področju kvalitetnih in hitro dostopnih informacij, ki bi vsem lastnikom eksotičnih živali in ljudem, ki jih ta tematika zanima, pomagale k čim bolj kvalitetni skrbi za ljubljenčke in k njihovem dobrem počutju. Pogosto se dogajajo v skrbi usodne napake, ki pa niso rezultat brezbrižnosti pač pa pomanjkljivega znanja. Lanskoletni projekt nam je omogočil, da smo strokovnjaki z različnimi znanji o eksotičnih živalih skupaj s študenti pripravili publikacijo, napisano na razumljiv in berljiv način in hkrati ohranili nivo strokovnosti. S pomočjo sodelovanja s študenti različnih ved, pedagoškimi mentorji na različnih področjih in podjetja, ki se ukvarja s spletnimi stranmi in različnimi ravnmi izobraževanja želimo pospešiti in povečati osveščanje ljudi o drugačnosti eksotičnih živali, ki jih prinašamo v svoje domove. V prvi vrsti je potrebno te živali dobro poznati in jim nuditi življenjske pogoje, da se bodo med nami dobro počutile. Z izražanjem svojih naravnih vedenjskih vzorcev bodo ne le zadovoljne one same, marveč bodo tudi nam nudile zadovoljstvo. Dobra ozaveščenost lastnikov in bodočih kupcev je zato zelo pomembna za odgovornejše ravnanje z eksotičnimi živalmi, dobro počutje, ustrezno nastanitev in prehrano ter zdravstveno varstvo in da imajo rejci, lastniki in prodajalci na razpolago kvalitetnejše informacije za njihovo zdravje, odgovoren odnos in dobrobit.
Rezultat
Spletna stran www.eksoticne-zivali.si
Priročniki po živalskih vrstah
Leto izvedbe |
2019 | |
Naslov projekta |
Znanje za zdravje in dobro počutje psov brahicefaličnih pasem | |
Vodja projekta |
izr. prof. dr. Alenka Nemec Svete | |
Trajanje projekta |
5 mesecev | |
Povzetek projekta
V Sloveniji in svetu je zadnja leta opazen izrazit porast števila psov brahicefaličnih pasem (mops, buldogi, bostonski terier, pekinezer, ipd), katerih anatomska značilnost so kratki gobci in velike oči. Te pasme postajajo v zadnjih letih vedno bolj priljubljene, saj njihove glave spominjajo na glavo dojenčka, po značaju pa so neustrašne, vesele in prijazne. Selektivno parjenje, da bi dosegli značilni videz s skrajšanim obraznim delom glave (brahicefalija), povzroča številne težave zaradi hude zožitve zgornjega dela dihalnih poti, zaradi česar ti psi lahko razvijejo brahicefalični sindrom. Kvaliteta življenja in dobrobit teh živali je močno prizadeta.
Na zasebni veterinarski kliniki opažajo velik porast števila psov z izraženim brahicefaličnim sindromom. Ti zahtevajo celostno specialistično obravnavo - klinični pregled, laboratorijsko diagnostiko ter kirurško zdravljenje, skrbniki teh psov pa ustrezno svetovanje glede zdravstvenega varstva in dobrobiti. Na zasebni kliniki ne opravljajo specialističnih kirurških posegov, s katerimi lahko bistveno izboljšamo kvaliteto življenja teh pacientov. V okviru projekta bi vzpostavili dolgoročno sodelovanje. Pse bi iz zasebne klinike napotili na univerzitetno kliniko, kjer bi celostno obravnavali takega pacienta in opravili specialistični kirurški poseg. Psa bi nato vrnili na zasebno kliniko, kjer bi potekala nadaljnja oskrba.
V okviru projekta bi posneli televizijsko oddajo, s katero bi vzreditelje, skrbnike psov brahicefaličnih pasem, veterinarsko osebje in širšo javnost seznanili z zdravstveno problematiko teh pasem. Veterinarjem na omenjeni kliniki in ostalih zasebnih klinikah bo s predvajanjem televizijske oddaje olajšan prenos informacij skrbnikom psov brahicefaličnih pasem. Na ta način se bo, zaradi optimizacije celostne obravnave takega pacienta, posvet v ambulanti skrajšal. Veterinarji na zasebnih klinikah se bodo seznanili z možnostjo napotitve teh pacientov na specialistično obravnavo na univerzitetno kliniko.
Število psov brahicefaličnih pasem v zadnjih letih strmo narašča, skrbniki pa se pred nakupom psa ne poučijo o pasemskih značilnostih in njihovih tipičnih zdravstvenih težavah. Čeprav je brahicefalični sindrom že dolgo poznan, postajajo v zadnjih letih značilni simptomi veliko resnejši in se pojavljajo pri vedno mlajših psih. Dobrobit psa z brahicefaličnim sindromom je močno prizadeta, mnogokrat pa je ogroženo tudi njegovo življenje.
Povečanje števila teh psov, katerega beležijo tudi na zasebni veterinarski kliniki, povečuje potrebo po izobraževanju skrbnikov po eni strani, po drugi strani pa je potrebno tudi dodatno izobraževanje veterinarskega osebja (veterinarjev, tehnikov). Nemalokrat veterinarsko osebje zaradi pomanjkljivega znanja skrbnikom brahicefaličnih psov ne nudi pravih informacij, nasvetov in specialističnega zdravljenja. Glede na opremo in znanje, zasebne veterinarske klinike večinoma ne zmorejo reševati številnih med in po-operativnih zapletov, ki so običajni pri kirurški obravnavi takega pacienta. Napotitev takega pacienta na univerzitetno veterinarsko kliniko predstavlja ustrezno rešitev za skrbnika in veterinarja tako na zasebni kot tudi na univerzitetni kliniki. S sistematičnim svetovanjem in informiranjem skrbnikov, vzrediteljev in veterinarskega osebja želimo zapolniti vrzel v znanju o dobrobiti in zdravstvenem stanju psov brahicefaličnih pasem, ki je nastala zaradi skokovite popularnosti teh živali in vedno bolj selektivnega parjenja, katerega cilj je izrazito kratka glava psa.
Z oddajo želimo doseči, da bi bili skrbniki psa brahicefalične pasme in veterinarsko osebje pozorni na pojav znakov brahicefaličnega sindroma in da bi v primeru, da se ti pojavijo, pravočasno nudili ustrezno zdravstveno pomoč, tudi v obliki napotitve na specialistično obravnavo na univerzitetno kliniko, saj bi na ta način preprečili nepopravljive deformacije dihalnih poti.
Rezultat
Povezava do oddaje.
Leto izvedbe |
2019 | |
Naslov projekta |
Odnos slovenskih veterinarjev do bolečine in analgezije pri psih in mačkah: analiza stanja in uvedba ocenjevalnih lestvic v klinično prakso | |
Vodja projekta |
doc. dr. Alenka Seliškar | |
Trajanje projekta |
5 mesecev | |
Povzetek projekta
Osnovno poslanstvo veterinarjev je prepoznavanje in preprečevanje bolečine pri živalih, saj ta izzove vrsto fizioloških in nevrohumoralnih reakcij kot tudi stres in trpljenje. Prvo študijo o odnosu veterinarjev do prepoznavanja in preprečevanja bolečine pri malih živalih sta l. 1993 objavila Hansen in Hardie v ZDA. Tej študiji so sledile številne druge po vsem svetu. Večina avtorjev je ugotovila, da veterinarji bistveno prej posežejo po analgetikih pri psih kot pri mačkah, čeprav podobno ocenjujejo stopnjo bolečine pri enakih kirurških posegih pri obeh živalskih vrstah. Razlogi za manjšo uporabo analgetikov pri mačkah naj bi bili težave pri prepoznavanju bolečine, slabo poznavanje pravilne uporabe analgetikov in strah pred neželenimi učinki analgetikov. Nekateri avtorji teh razlik pri obravnavi psov in mačk niso ugotovili, razlog je morda vezan na geografske razlike in drugačen odnos ocenjevalcev do mačk. Podatkov o odnosu slovenskih veterinarjev do bolečine in analgezije pri psih in mačkah ni.
Za lažje prepoznavanje in ovrednotenje stopnje bolečine pri psih in mačkah se uporabljajo večdimenzionalne lestvice za ocenjevanje bolečine, najbolj znana je Glasgow Composite Pain Scale, ki je validirana za ocenjevanje akutne bolečine pri psih. V klinični praksi v Sloveniji se te lestvice zaenkrat ne uporabljajo, čeprav bi veterinarji z njimi lažje ovrednotili stopnjo bolečine in se odločili za ustrezno zdravljenje.
Podatkov odnosu slovenskih veterinarjev do prepoznavanja, ocenjevanja in preprečevanja bolečine pri psih in mačkah ni. Z lestvicami za ocenjevanje bolečine študente na dodiplomskem študiju veterinarstva zgolj seznanimo, v praksi pa se žal še vedno ne uporabljajo. Z anketiranjem veterinarjev bi pridobili dragocene podatke za bodoče usmerjeno izobraževanje o bolečini in analgeziji, s čimer bi izboljšali kvaliteto veterinarskih storitev v Sloveniji. Z uvrstitvijo lestvic za ocenjevanje akutne in kronične bolečine med standardne operativne postopke pri Veterinarski zbornici Slovenije (drugi partner) bi veterinarjem precej olajšali prepoznavanje bolečine pri psih in mačkah in s tem pomagali pri pravilni izbiri analgetikov.
Podjetje Genera (prvi partner) je eno od redkih podjetij v Sloveniji, ki trži različne vrste analgetikov, registriranih za uporabo v veterinarski medicini. Veterinarje informirajo o proizvodih, ki jih tržijo, nimajo pa širšega vpogleda v to, kako in kdaj se veterinarji odločijo za uporabo posameznih analgetikov in s kakšnimi težavami se spopadajo pri prepoznavanju in ocenjevanju bolečine ter izbiri ustreznih zdravil. Kljub temu, da predstavniki podjetja redno komunicirajo z veterinarji, je povratnih informacij o težavah pri prepoznavanju bolečine in izbiri analgetikov pri psih in mačkah malo. Podjetje želi pridobiti boljši vpogled v stanje na slovenskem trgu, zato da se bo v prihodnosti lahko čim bolje prilagajalo potrebam veterinarjev praktikov.
Rezultat
Naziv projekta |
Priročnik za zdravje in dobro počutje psov brahicefaličnih pasem | |
Akronim projekta |
BS - Priročnik | |
Izvajalec/nosilec projekta |
Univerza v Ljubljani, Veterinarska fakulteta | |
Trajanje projekta |
od 01.03.2020 do 31.07.2020 | |
Partner 1 (gospodarska družba oz. s.p.)Delovni mentor |
Veterinarski center Pika d.o.o. Natalija Hercog-Gerbec (direktor) |
|
Partner 2 (organizacija z gospodarskega ali družbenega področja)Delovni mentor |
SVSP – Skupina veterinarjev sterilizira potepuhe, zavod za veterinarsko oskrbo, zaščito, nego in vzgojo zavrženih in izgubljenih živali Pšenica Kovačič (samozaposlena v kulturi, oblikovalka) |
|
Pedagoški mentor/ji |
Doc. dr. Vladimira Erjavec (Univerza v Ljubljani, Veterinarska fakulteta), izr. prof. dr. Alenka Nemec Svete (Univerza v Ljubljani, Veterinarska fakulteta), lekt. dr. Cvetka Sokolov (Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta) | |
Vključeni študenti |
Luka Šparaš (UL, Veterinarska fakulteta), Rebeka Turk (UL, Veterinarska fakulteta), Živa Dvornik (UL, Akademija za likovno umetnost in oblikovanje), Klara Škrlec (UL, Akademija za likovno umetnost in oblikovanje), Veronika Burger (UL, Fakulteta za Elektrotehniko), Zala Zgaga (UL, Filozofska fakulteta), Meta Česnik (UL, Filozofska fakulteta) | |
Povzetek projekta
V Sloveniji in svetu je še vedno zelo pereča problematika zdravstvenega stanja in dobrobiti psov brahicefaličnih pasem, katerih glava, zaradi velikih oči in kratkega gobca, spominja na glavo dojenčka. Selektivno parjenje, da bi dosegli značilni videz s skrajšanim obraznim delom glave (brahicefalija), povzroča številne težave zaradi hude zožitve zgornjega dela dihalnih poti, zaradi česar ti psi lahko razvijejo brahicefalični sindrom in posledično številne druge bolezni. K problematiki zdravstvenega stanja in dobrobiti teh pasem smo, v sodelovanju s partnersko zasebno veterinarsko kliniko, aktivno in uspešno pristopili že lani v okviru PKP projekta, v okviru katerega smo vzpostavili program napotitve psov brahicefaličnih pasem z brahicefaličnim sindromom iz zasebne veterinarske klinike, katere direktorica je bila delovna mentorica v lanskem in letošnjem projektu, na Univerzitetno veterinarsko kliniko, in posneli TV oddajo. Glede na perečo problematiko in povečan obisk skrbnikov brahicefaličnih pasem na tej partnerski kliniki, smo se odločili nadgraditi prejšnji projekt.
V tem projektu smo nadgradili program napotitve pacientov, pripravili priročnik za zdravje in dobro počutje psov brahicefaličnih pasem z naslovom 'Lep, lepši, bolan – Zdravstveno stanje in zdravljenje psov brahicefaličnih pasem' ter postavili interaktivno spletno stran. Pripravili smo spletno napotnico, s pomočjo katere veterinarji na enostavnejši način napotijo te paciente na zdravljenje na Univerzitetno kliniko za male živali. Nadalje se je direktorica zasebne klinike usposabljala na Podenoti kirurgija Klinike za male živali Veterinarske fakultete v Ljubljani, kjer je pridobila znanja o obravnavi teh psov.
Veterinarjem na partnerski kliniki bo uporaba priročnika in interaktivne spletne strani olajšala prenos informacij skrbnikom psov brahicefaličnih pasem, posvet v ambulanti pa se bo skrajšal. Priročnik bo skrbnikom psov brahicefaličnih pasem omogočil hitrejšo pot do informacij, zaradi česar se bodo s problematiko seznanili tudi skrbniki psov teh pasem, ki morda še nimajo zdravstvenih težav ali pa jih ne prepoznajo. Z dostopom do priročnika in interaktivne spletne strani bodo uporabniki večkrat posegli po tem viru informacij, saj je znano, da si pri množici informacij, ki jih dobi lastnik v ambulanti od veterinarja, zapomni samo nekaj. Objava vsebin delovne mentorice v priročniku pa bo pripomogla k prepoznavnosti nje kot strokovnjakinje ter klinike, kar bo imelo pozitivni finančni učinek. Veterinarji na zasebni partnerski kliniki in ostalih klinikah, študenti veterinarstva, skrbniki psov brahicefaličnih pasem in širša družbena javnost bodo z omenjenim priročnikom in interaktivno spletno stranjo lažje prišli do informacij, ki se nanašajo na zdravje in dobro počutje psov brahicefaličnih pasem. Tudi člani društva SVSP opažajo povečano število zavrženih psov brahicefaličnih pasem, zaradi česar jim bo priročnik in interaktivna spletna stran v pomoč pri obravnavi teh psov. Usposobljenost in poglobljeno znanje veterinarjev na zasebni veterinarski kliniki in članov društva SVSP o omenjeni problematiki bo okrepilo zaupanje skrbnikov živali in širše javnosti do veterinarske klinike in društva ter do veterinarske stroke na splošno.
Priročnik bo služil tudi kot študijsko gradivo študentom veterinarstva. Študenti, ki si bodo tekom projekta pridobili dodatne kompetence, bodo ob zaključku študija bolj suvereni, iznajdljivi in samostojni pri delu na svojem področju ter bolj vešči na področju interdisciplinarnega povezovanja, zaradi česar pričakujemo, da bodo lažje zaposljivi.
Rezultat
Glavna navigacija
- Informativni dan
- Why to become a veterinarian?
- Undergraduate Studies
- Postgraduate studies
- Pripravništvo
- Summer Schools
- Continuous education
- Professional Development
- International Activity
- Mednarodna dejavnost - Tuji študentje
- The Path to Creative Knowledge
- Tutoring
- Extracurricular Activities
- Career Centres
- Alumni
- Student organizations and societies
- Quality Assurance
The veterinarian on duty
Emergency veterinary assistance for dogs and cats and a telephone number of constant readiness.
Library
A wide selection of domestic and foreign professional literature in the field of veterinary medicine and other sciences.
Location
Gerbičeva 60
SI-1000 Ljubljana
Slovenija
Sample Reception
Samples are received at several locations throughout Slovenia. See where.
Main navigation
-
Education
- Informativni dan
- Why to become a veterinarian?
- Undergraduate Studies
- Postgraduate studies
- Pripravništvo
- Summer Schools
- Continuous education
- Professional Development
- International Activity
- Mednarodna dejavnost - Tuji študentje
- The Path to Creative Knowledge
- Tutoring
- Extracurricular Activities
- Career Centres
- Alumni
- Student organizations and societies
- Quality Assurance
- Clinics
- Diagnostics
- Dobrobit
- NVI
- Research
- About us
- Hub