Molža krave

Učinkovita prireja mleka z doseganjem boljšega zdravstvenega stanja in dolgoživosti živali krav molznic

.

Logotipi

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Kmetijsko gozdarski zavod Ptuj

Partner

Projekt je sofinanciran s strani Republike Slovenije in Evropske unije iz kmetijskega sklada za razvoj podeželja (6. JR za podukrep 16.2).

December 2023 – december 2024 (1 leto)

Vrednost sofinanciranja znaša 74.940,69 EUR.

Vodja na VF

Jože Starič

Partnerji projekta

UNIVERZA V LJUBLJANI, VETERINARSKA FAKULTETA

KMETIJA ROK VENGUŠ

KMETIJSKO GOZDARSKI ZAVOD CELJE,

ŠOLSKI CENTER PTUJ, VIŠJA STROKOVNA ŠOLA

PP-AGRO D.O.O.

KMETIJA STRMŠEK MILAN

KMETIJA ARBEITER AMALIJA

KMETIJA KOVAČIČ NIKO

ZVEZA DRUŠTEV REJCEV GOVEDI LISASTE PASME SLOVENIJE

Nameni in cilji

Splošni cilji in pričakovane spremembe, ki jih želimo doseči glede na trenutno stanje so:

• Pridelava kakovostnejše voluminozne krme za govedo.
  • Izboljšanje prehrane krav molznic s pomočjo potrebam živali prilagojenih krmnih obrokov.
  • Izboljšanje oskrbe krav molznic, ustrezno izvajanje funkcionalne korekcije parkljev.
  • Zmanjšanje prevalence in incidence presnovnih bolezni, plodnostnih motenj, mastitisa, bolezni parkljev in tehnopatij.
  • Povečanje količine in kakovosti prirejenega mleka.
  • Dobrobit in dolgoživost krav molznic.
  • Manjša poraba zdravil.
  • Manjše obremenjevanje okolja.

Projektne aktivnosti

• Na podlagi kemijskih analiz krme in obstoječega načina pokladanja se bodo za vsako kmetijsko gospodarstvo pripravili ustrezni krmni obroki za vsako kategorijo krav molznic.
  • Za vsako žival se bo naredila mikrobiološka preiskava mleka. Na podlagi teh rezultatov se bo na vsaki kmetiji ustrezno ukrepalo.
  • Posameznim kategorijam krav molznic bomo odvzeli vzorec krvi in ugotovili oskrbljenost živali z posameznimi hranljivimi snovmi.

Pričakovani rezultati

S pomočjo projekta pridobljene ugotovitve, rešitve, tehnološka navodila in priporočila bodo omogočile izboljšanje oskrbe in prehrane krav glede na specifične razmere na naših kmetijskih gospodarstvih, boljši izkoristek genetskega potenciala krav molznic, večjo mlečnost in boljšo kakovost prirejenega mleka, manjšo porabo zdravil, manjše obremenjevanje okolja in posledično tudi izboljšanje javne podobe govedoreje v Sloveniji.

Povezave